Cebula spożywana jest od około pięciu tysięcy lat, a mimo to ciągle dowiadujemy się jak cenne są jej właściwości. W ciągu całego roku spożywamy ją raczej w dużych ilościach, głównie jako dodatek do potraw. Najlepsza w smaku jest ta hodowana we własnym ogródku, bez dodatku żadnej chemii; niestety nie każdy może pozwolić sobie na taką przyjemność.
Jednym ze sposobów kuracji jest picie soku z cebuli - działa wzmacniająco, oczyszczająco i odtruwająco, usuwając szkodliwe substancje przemiany materii z organizmu. Początkowo należy pić małe dawki, tak aby organizm zdążył przyzwyczaić się - najlepiej zacząć od jednej małej łyżeczki przed każdym posiłkiem. Stopniowo należy zwiększać dawki do jednej dużej łyżki przed każdym posiłkiem, ale w ciągu całego dnia nie
powinno być ich więcej niż pięć.
Taką kurację stosujemy od dziesięciu do dwudziestu dni, nie dłużej. Każdorazowo należy przyrządzać świeży sok - jedynie wtedy ma on najwięcej cennych właściwości. Jeśli ktoś musi go dosłodzić, polecam miód.
W okresie jesienno-zimowym sporządzam syrop wykrztuśny i przeciwkaszlowy z dwóch cebul i miodu. Kroję cebule na cienkie plastry, przekładam miodem spadziowym i odstawiam do następnego dnia. Piję trzy razy dziennie, po jednej łyżce.
W kuchni często stosuję cebulę, więc mogę poradzić aby przy krojeniu świeżej cebuli obraną główkę polać zimną bieżącą wodą - unikniemy tak uciążliwego dla wielu osób łzawienia.
Doskonałą przyprawą sosu pomidorowego jest podsmażona cebula z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. Podpieczona cebula dodana do rosołu podnosi walory smakowe. Kiedy smażę cebule posypuję papryką mieloną i dzięki temu ma piękny kolor.
Nina W.