Jak prawidłowo ugotować kaszę jaglaną?

  • 2

Zdarza się, że przyrządzona przez Ciebie kasza jest sklejona lub nie możesz pozbyć się jej gorzkawego posmaku? To już przeszłość, my podpowiemy Ci, jak właściwie przygotować kaszę jaglaną!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Jak prawidłowo ugotować kaszę jaglaną?
fot. Fotolia
Ogólnie o kaszy jaglanej

To prawdziwy skarb wśród produktów spożywczych! Nie zawiera glutenu, nie uczula i ma wysoką wartość energetyczną. Polecana jest osobom, które marzną zimą, ponieważ ma właściwości ocieplające (nie wychłodzi organizmu od wewnątrz, więc jeśli marzniesz zimą - jedz jaglankę).

Kasza jaglana jest zasadotwórcza, czyli wyrównuje nadmiar kwasu, wspomaga trawienie i neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych. Spożywanie jaglanki poleca się przede wszystkim osobom, które cierpią z powodu chorób trzustki, jelit, nerek i żołądka.

Gotowanie kaszy jaglanej

1. Pozbądź się gorzkawego smaku

Zanim zaczniesz gotować kaszę, musisz najpierw dowiedzieć się, jak pozbyć się charakterystycznej goryczki. Jednym ze sposobów na pozbycie się gorzkiego smaku jest uprażenie kaszy na suchej patelni.

Mieszaj kaszę, gdy poczujesz przyjemny zapach, a ziarna staną się jaśniejsze to oznaka, że jaglanka jest już gotowa do dalszego przyrządzania. Dzięki temu zabiegowi kasza zyska również orzechowy aromat.

Drugi sposób to wstępnie obgotowanie kaszy.  Wrzuć ją do garnka, zalej wrzątkiem, gotuj przez chwilę, a następnie przecedź ją przez sitko i płucz pod bieżącą, zimną wodą. Jaglanka powinna stracić swój gorzkawy posmak.

kasza jaglana
Zdjęcie: Fotolia

Niektórzy w ogóle nie wyczuwają goryczki, ponieważ kaszę jedzą tak często, że już przyzwyczaili się do jej smaku. Czasami wystarczy intensywnie przepłukać jaglankę zimną wodą i na chwilę odstawić. To także pomoże pobyć się jej charakterystycznego, gorzkawego posmaku.

Innym sposobem, by pozbyć się goryczki jest dosypanie do gotującej się kaszy sproszkowanej witaminy C. Wyeliminuje ona zarówno gorzkawy smak, jak i zanieczyszczenia.

2. Proporcje i czas

Kaszę jaglaną zalej wodą w proporcji 1: 2½ (na jedną szklankę kaszy przypada dwie i pół szklanki wody). Kiedy woda się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj jaglankę jeszcze przez 15 minut. Następnie pozostaw ją w garnku na około 20 minut pod przykryciem. Możesz doprawić ją masłem, solą, pieprzem lub oliwą z oliwek. Zamiast wody możesz dodać mleko.

Możesz także najpierw wstawić wodę, zagotować ją, posolić, dodać łyżkę masła i dopiero na wrzątek wrzucić kaszę jaglaną. Gotuj ją na małym ogniu, pod przykryciem, przez około 20 minut, nie mieszaj! Po upływie tego czasu sprawdź, czy jaglanka wchłonęła płyn - jeśli tak, to znaczy, że jest już gotowa. Jeśli okaże się, że ziarenka są jeszcze twardawe, owiń szczelnie garnek z kaszą kocem lub kołdrą, odstaw w ciepłe miejsce na godzinę, wtedy "dojdzie" i będzie miękka.

3. Na sypko

Jeśli chcesz ugotować jaglankę na sypko, musisz pamiętać, żeby dodać do niej nieco więcej wody niż standardowo (na jedną szklankę kaszy powinny przypadać trzy szklanki wody). Kiedy woda zacznie się gotować, wrzucasz jaglankę, mieszając ją. Następnie, kiedy kasza już się ugotuje, odcedź ją i przelej zimną wodą. Nie powinna się sklejać.

kasza jaglana
Zdjęcie: Fotolia

4. Jak podać kaszę jaglaną?

Kaszę jaglaną możesz przyrządzić na wiele sposobów - to zależy od Twoich upodobań i gustów smakowych. Z cynamonem, jogurtem i duszonymi jabłkami smakuje wybornie.

Jaglanka z dodatkiem Twoich ulubionych warzyw będzie doskonale komponowała się w sałatkach. Przyrządź także pyszny, warzywny gulasz i dodaj do niego kaszę jaglaną - na pewno się nie zawiedziesz.

Kasza jaglana doskonale smakuje się w zupach, możesz także przyrządzić smaczne kotlety z kaszy jaglanej bądź ciasteczka - wszystko, co tylko chcesz i na co masz ochotę.

Gotowanie kaszy nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. A Wy jak podajecie jaglankę? Może macie jakieś swoje sprawdzone sposoby? Podzielcie się z nami swoimi metodami!

Odkryj zalety i właściwości kaszy jaglanej z Robertem Harną!


Zobacz także 4 dietetyczne przepisy na dania z kaszą jaglaną >>>