Kasza i płatki jaglane - sposób na zdrowy początek dnia!

  • 1

Płatki kaszy jaglanej, podobnie jak sama kasza, ostatnimi czasy biją rekordy popularności. To zdrowe, niskokaloryczne pożywienie, idealne na śniadanie.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Kasza i płatki jaglane - sposób na zdrowy początek dnia!
fot. Fotolia
Kasza jaglana zajmuje jedno z zaszczytnych miejsc na półkach w sklepach ze zdrową żywnością. Oczywiście nieprzypadkowo - jest bogatym źródłem cennych składników mineralnych i witamin. Warto wiedzieć, że kasze to także skarbnica aminokwasów. Ten rodzaj kaszy można podawać już od 8 miesiąca życia, dlatego warto znać kilka ciekawych propozycji jej przygotowania: na słodko, jako pierwszy posiłek na dobry początek dnia - zarówno dla maluszków jak i dorosłych.

Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować samą kaszę czy płatki, należy je najpierw zmiękczyć. Kaszę należy ugotować według przepisu na opakowaniu, a płatki wystarczy zalać wrzątkiem i odstawić na parę minut.

Propozycje podania:
- kasza jaglana z jogurtem, z dodatkiem świeżych owoców
- płatki kaszy jaglanej z dodatkiem siemienia lnianego, z bakaliami
- kasza jaglana ze startym jabłkiem, z dodatkiem miodu i cynamonu
- kasza jaglana z jabłkiem i płatkami migdałowymi
- zapiekanka z kaszy jaglanej (składniki: 5 łyżek kaszy, odrobina cynamonu, duże jabłko, szklanka mleka, miód, wiórki kokosowe, odrobina siemienia lnianego). Kaszę ugotować na wodzie, z mlekiem z odrobiną soli. Dodać wiórki, miód i cynamon. Podzielić na dwie równe części, jedną wyłożyć dno naczynia żaroodpornego, następnie ułożyć pokrojone jabłka i przykryć drugą częścią kaszy. Piec przez mniej więcej 30 minut w temperaturze 200 stopni.
- koktajl z sezonowych owoców z dodatkiem kaszy (składniki: szklanki mleka, 2 banany, suszone figi, lub daktyle, 2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej) Ważne, by namoczyć figi i daktyle. Można też użyć moreli. Wszystko wrzucamy do naczynia blendera i miksujemy.

Właściwości kaszy jaglanej to samo zdrowie: pomaga obniżyć poziom cholesterolu, działa oczyszczająco, bierze udział w pozbywaniu się toksyn z organizmu. Ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych poprawia wygląd włosów i paznokci. Wzmacnia kości i ukrwienie a także, ze względu na zawartość lecytyny, wspomaga pamięć.

Uwaga !!!
Jaglanka zawiera związki które zaburzają metabolizm jodu, co oznacza, że osoby z chorobami tarczycy powinny jeść ją rzadko.