Odpowiednie uporządkowanie wszystkich przygotowawczych czynności pozwoli nam na uniknięcie zmęczenia i towarzyszącego stresu.
Gdy zaplanujemy listę gości i jadłospis, obliczamy jakie i ile produktów musimy kupić. Na tej podstawie wyliczymy koszt przyjęcia.
Te pierwsze kroki są niezbędne ponieważ: pozwolą na ustalenie listy zakupów i zaplanowanie gdzie je nabędziemy a także za jaką cenę. Dzięki temu unikniemy nieproduktywnego biegania do sklepu po coś zapomnianego. W dodatku pozwoli to na zorientowanie się w wysokości kosztów przyjęcia, co jest sprawą bardzo ważną.
Wcześniejsze podjęcie decyzji o przyjęciu i zaplanowanie jadłospisu pozwoli nam ze znacznym wyprzedzeniem: zakupić artykuły z dłuższym terminem przydatności do spożycia, zamówić wcześniej produkty w źródle odbioru i odebrać je w określonym dniu.
Możemy spokojnie przygotować obrusy, nakrycia, sztućce, porcelanę, a brakujące elementy wypożyczyć w wypożyczalni albo wziąć od rodziny czy sąsiadów. Spokojnie posprzątamy dom, przegotujemy strój dla siebie i rodziny.
W dniu przyjęcia zaczynamy od przygotowania potraw, które mogą stać bez szkody dla smaku i wyglądu. Wcześniej przygotowane potrawy takie jak mięsa, galaretki, sałatki, przechowujemy w chłodni. Również starajmy się wcześniej upiec ciasta, torty, ciasteczka. Zaoszczędzi nam też czas zrobienie makaronu do zupy ze znacznym wyprzedzeniem.
Przygotowanie naczyń do podawania potraw, nakrycie stołu, dekorowanie potraw zimnych oraz uszykowanie miejsca w kuchni na składanie brudnych naczyń stanowi ostatnie czynności przed powitaniem gości.
No i należy pamiętać, aby pani domu i członkowie rodziny w przeddzień znaleźli czas na wykonanie zabiegów poprawiających wygląd i urodę. Nie należy przyjmować gości z twarzą pobladłą i oznakami ogólnego zmęczenia z przepracowania.
Dowiedz się więcej! Jak przygotować przyjęcie? >>>
Nina W.