Jak przyrządzić fasolkę szparagową?

Fasolka szparagowa występuje w wielu odmianach i na wiele sposobów można ją przygotować. Skąd brały się te niezliczone pomysły?

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Jak przyrządzić fasolkę szparagową?
Skąd się wzięła fasolka szparagowa?

Przywędrowała z Ameryki Środkowej i Południowej. W różnych regionach naszego kraju różnie jest nazywana. W Wielkopolsce na przykład uprawiana jest od wieków a zwą ją szablem. Od tego też pochodzi nazwa zupy z fasolki szparagowej - szabelkówki.

Wykorzystywano fasolkę w przeróżnych kombinacjach oraz wszystkich odmianach, i tak znalazły się tam pnące oraz niskopienne, zielone i żółte. Jej powszechność jest tak duża - bo i wielkich wymagań roślina nie ma.

Jak przyrządzać fasolkę szparagową?

Fasolkę szparagową przygotowywać można na wiele sposobów. Można ją gotować i podawać z roztopionym masłem i bułeczką, można również ugotowaną dusić na masełku i przyprawiać gałką muszkatołowa, sokiem z cytryny, natką pietruszki czy koperkiem.

Innym sposobem (zaczerpniętym z kuchni francuskiej) jest uduszenie jej z cebulką i siekanym koprem oraz gałką muszkatołową.

Fasolkę można również zamarynować - kiedyś wkładano ją do butelek, szczelnie zawiązywano i wstawiano do kociołka z zimną wodą, by następnie gotować na ogniu przez około godzinę, wyjąć z butelki dopiero po ostygnięciu.

Oryginalnym pomysłem był przepis na potrawę zwaną wielkopolskim szablem, czyli fasolkę szparagową w zalewie.

  Fasolka z bułką na ostro Fasolka szparagowa panierowana
Przekąska z fasolki szparagowej :

Zobacz przepis na Fasolkę z bułką na ostro, Fasolkę panierowaną, Przekąską z fasolką oraz doskonałą Zupę z fasolką szparagową.

Fasola szparagowa ma swoje święto!

Od dziesięciu lat co roku w Zakliczynie w Małopolsce odbywa się Święto Fasoli. Podczas imprezy można wziąć udział w licznych degustacjach, obejrzeć ciekawe wystawy i pokazy. W ramach uroczystości odbywa się również jarmark produktów regionalnych i biesiada z udziałem wielu zespołów.

Warto wybrać się wówczas do tej Polskiej Stolicy Fasoli - zwykle uroczystości odbywają się we wrześniu.

  Tołpyga pieczona na fasolce szparagowej  Minestrone - zupa jarzynowa po włosku Sałatka szparagowa z jajkiem i pomidorem

Zobacz przepis na Tołpygę pieczoną na fasolce, Minestrone - zupa jarzynowa po włosku z fasolką i Sałatka szparagowa z jajkiem i pomidorem.

Więcej przepisów na fasolkę szparagową znajdziecie pod tym linkiem >>>