Jak urządzić przyjęcie karnawałowe?

Wraz ze świętem Trzech Króli rozpocznie się jeden z najbarwniejszych okresów w imprezowym kalendarzu. Podpowiadamy jak przygotować doskonałą zabawę karnawałową.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Jak urządzić przyjęcie karnawałowe?
Nawał kar

Pomysłów na rozszyfrowanie znaczenia słowa karnawał jest wiele. Jedni twierdzą, że ma pochodzenie łacińskie i oznacza „żegnaj mięso”, inni uważają, że ma źródła w starożytnym Rzymie i pochodzi od nazwy wozu w kształcie okrętu, który był nieodłącznym elementem procesji świątecznej ku czci bogini Izydy. Istnieje również polskie rozszyfrowanie nazwy - nawał kar, który rozpoczyna post i żal za grzechy.

Staropolska zabawa

"Mięsopusty, zapusty,
Nie chcą Pany kapusty,
jeno sarny, jelenie
i żubrowe pieczenie.”

Zabawa karnawałowa powinna być huczna, a zgodnie z tradycją staropolską powinniśmy skosztować najlepszego jedzenia, którego w poście będziemy sobie musieli odmawiać. Dawniej zapustowej zabawie towarzyszył zawsze wspaniały kulig poprzedzony wielką ucztą i tańcami, a stoły uginały się od mięs i alkoholu. Nawet w ubogich domach musiało pojawić się mięso, miało to zapewnić domownikom dobrobyt i zdrowie.

Jeśli chcemy zainspirować się staropolskimi zwyczajami, na naszym stole nie może zabraknąć bigosu i mięs, najlepiej dziczyzny. Spróbujmy też zorganizować dla naszych znajomych kulig! Wszyscy będą się wspaniale bawić i na pewno zapamiętają Twoją imprezę.

Do takiej koncepcji zabawy karnawałowej można również wykorzystać pomysł na przebrania karnawałowe (możesz nawet zaproponować gościom, aby spróbowali poczuć się jak Sarmaci i zainspirowali się polskimi tradycyjnymi strojami w doborze przebrań).

Nowoczesne przyjęcie

Możemy również zorganizować zabawę karnawałową w nowoczesnym stylu. Najlepiej wykorzystać wtedy formę bufetu szwedzkiego, obfitującego w różnego rodzaju koreczki, sałatki, wędliny, paluszki i  inne przekąski. Warto przygotować jeszcze dwa ciepłe dania, których przygotowanie nie zajmie nam dużo czasu, jedno możesz podać na początku zabawy, a drugie w późnych godzinach wieczornych. Jeśli Twoi znajomi chętnie pomagają w przygotowaniu imprez, możesz im wcześniej zaproponować przyniesienie części przekąsek. Dzięki temu, będzie więcej czasu na przygotowania dla Ciebie.

Sprawdź jak stwórzyć doskonały zimny bufet

Warto zainspirować się kolorowymi drinkami i przygotować w pokoju oddzielną przestrzeń barową, gdzie Ty, któryś z gości, lub każdy samodzielnie, mógłby przygotowywać fantazyjne kompozycje alkoholi.
Zadbaj o dobre miejsce do tańczenia i o wspaniałą muzykę. Wystrój pomieszczenia w którym będziecie się bawić powinien nie pozostawiać wątpliwości, że to czas karnawałowego szaleństwa. Balony i serpentyny niezmiennie najlepiej sprawdzają się w tworzeniu imprezowej atmosfery. Aby uniknąć następnego dnia długiego zmywania, warto część naczyń zastąpić jednorazowymi. W sklepach można teraz kupić ozdobne naczynia jednorazowe, idealnie pasujące do karnawałowego wystroju!

Polecamy: Przepisy na karnawałowe przystawki