Jak zrobić naleśniki?

  • 4

Uwielbiane na całym świecie zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Fantastycznie nadają się na śniadanie, obiad lub deser. Jak przyrządzić ciasto na naleśniki, by nie były one zbyt suche i ciężkie? Przeczytajcie!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Jak zrobić naleśniki?
fot. Fotolia
Klasyczna receptura na naleśniki

Do przyrządzenia smacznych i idealnie wysmażonych naleśników będziemy potrzebować kilku podstawowych produktów: 1,5 szklanki mąki, 1,5 szklanki mleka (3,2%), 0,5 szklanki wody mocno gazowanej, 2 jajek, 2 łyżek cukru, szczypty soli oraz masła klarowanego.

Pracę nad naleśnikami zaczynamy zawsze od przesiania mąki przez sito. Przesypujemy ją do miski, solimy, wlewamy mleko, wbijamy jajka i roztrzepujemy rózgą na jednolitą masę, a następnie dolewamy wodę mineralną i delikatnie mieszamy.
 
Rozgrzewamy patelnię z odrobiną masła klarowanego i wlewamy wazówkę ciasta naleśnikowego, tak je rozprowadzając by całe dno patelni było nim pokryte.
 
Podsmażamy placki naleśnikowe z obu stron (obracając przy pomocy drewnianej łopatki) na złotawy kolor i wykładamy na talerz. Gotowe naleśniki przekładamy dżemem, serem, bitą śmietaną, kremem czekoladowym lub owocami!

Naleśniki

Zdjęcie: Fotolia
 
Skąd wzięły się naleśniki?

Kochane na całym świecie naleśniki powstały najprawdopodobniej już w starożytności - wtedy to po raz pierwszy ciasto naleśnikowe wylano na rozgrzaną powierzchnię. W tamtym okresie składały się one ze zmielonego zboża, jaj i wody. Urozmaicone o owoce, podawano je na przyjęciach weselnych lub uroczystościach religijnych. Z biegiem czasu przepis na naleśniki urozmaicano i obecnie są one podstawą menu wielu naleśnikarni czy znanych na całym świecie wykwintnych restauracji!

Jakie naleśniki jada się na świecie?

Mimo, iż naleśniki znane są pod każdą szerokością geograficzną, podawane są często zupełnie inaczej niż w naszym kraju. Jak te przysmaki przyrządzają mieszkańcy kuli ziemskiej?

Kaiserschmarrn

To tradycyjne austriackie naleśniki podawane na deser. Serwuje się je w kawałkach, posypane cukrem pudrem lub oblane słodkim, owocowym sosem. Według wielu źródeł historycznych naleśniki w takiej wersji powstały za czasów monarchii austro-węgierskiej, kiedy to cesarzowa Elżbieta Bawarska nakazała dworskiemu kucharzowi przyrządzenie na deser czegoś lekkiego. Naleśniki tak zasmakowały na dworze, że niebawem zajadała się nim cała Austria!

Naleśniki gryczane Pancakes
Zdjęcia: Fotolia

Bliny  

Bliny to narodowe danie naszych sąsiadów - Rosjan. Przyrządza się je z mąki gryczanej i pszennej, a podaje w towarzystwie śmietany lub w wersji wykwintnej - z kawiorem i łososiem. Tradycyjnie przyrządzane bliny serwuje się na ostatkach, przyjęciach czy uroczystościach rodzinnych.

Crepes

Są to cienkie placki wyrabiane z mąki pszennej, przypominające nasze rodzime naleśniki. Powstały one w Bretanii, gdzie po raz pierwszy serwowano je w barach specjalizujących się wyłącznie w naleśnikach. Najpopularniejszym plackiem tego typu jest francuskie Crepe Suzette - czyli wytworny deser z dodatkiem likieru pomarańczowego.

Pancakes

Pancakes to wszystkim dobrze znane naleśniki amerykańskie! Są to niewielkie, grube, puszyste placuszki przyrządzane z dodatkiem jogurtu naturalnego i proszku do pieczenia, które po usmażeniu polewane są syropem klonowym. Ponieważ są niezwykle sycące, podaje się je najczęściej na śniadanie lub lunch.

Dosa  

To orientalne naleśniki pochodzące z Indii. Wyrabia się je z mąki ryżowej, rozdrobnionej soczewicy i wody. Po wymieszaniu zostawia na noc do sfermentowania i smaży kolejnego dnia. Te cienkie placki podaje się najczęściej z mieszanką warzyw doprawionych curry. Dosa to zazwyczaj dodatek do innych dań lub potrawa jedzona na śniadanie albo kolację.

Kulinarna odsłona naleśników

Naleśniki to szybkie i bardzo smaczne danie. Genialnie smakują na słodko, słono lub z nutką ostrości. Ich najważniejszym elementem jest ciasto naleśnikowe. W celu urozmaicenia jego smaku dodawać można do niego najróżniejsze dodatki: cynamon, kardamon, curry, słodką paprykę, kawałki czekolady lub rozdrobnione suszone owoce.

Równie ważnym elementem naszych naleśników jest farsz, który stanowią najczęściej dżemy, konfitury, biały ser, maliny, truskawki, jagody, owoce egzotyczne lub wersji wytrawnej: kawałki mięsa, owoce morza, a także najróżniejsze sery czy warzywa!

W naszym dziale na naleśniki znajdziecie mnóstwo pomysłów na smakowite i oryginalne dania. Pośród nich na szczególną uwagę zasługuje receptura na cudowne prezentujące się ryżowo - kokosowe naleśniki z frużeliną żurawinową, a także koronkowe naleśniki z musem!

Naleśniki

Zdjęcie: Fotolia

Naleśniki robią coraz większą karierę, a swą wszechstronnością zaskakują niejednego kucharza. Macie jakieś sprawdzone pomysły na ich przygotowanie? Czekamy na Wasze przepisy opatrzone zdjęciami. Do dzieła!