Domowe kompoty na każdą porę roku

Kompoty są coraz bardziej wypierane przez popularne słodzone napoje w kartonikach. My proponujemy powrócić do kompotów i przygotować je w domu.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Domowe kompoty na każdą porę roku

W zalewie różnego rodzaju gazowanych napojów o składzie przypominającym tablicę Mendelejewa kompot zachowuje swoją owocową godność, a przy okazji cofa nas w czasy dzieciństwa, wprost na babcine kolana.

Z czego możemy zrobić kompot?

Do kompotów możemy wykorzystać owoce świeże, mrożone oraz suszone. Największą popularnością cieszą się: jabłka, śliwki, truskawki, wiśnie, gruszki, czereśnie, rabarbar, agrest. Dodatkiem do kompotów mogą być porzeczki oraz jagody. Z suszonych owoców możemy dodać figi, daktyle, śliwki oraz morele.

Domowe przygotowanie kompotu

Owoce dokładnie myjemy, nie ma konieczności obierać ich ze skórki. Następnie wydrążamy pestki oraz usuwamy gniazda nasienne z jabłek. Owoce kroimy na cząstki oraz wrzucamy do wrzątku. Kompotu nie słodzimy ponieważ owoce zawierają naturalną słodycz. Gotujemy kilka minut aby napój nabrał odpowiedniego koloru ale jednocześnie owoce się nie rozgotowały. Dodatkowo aby owoce się nie rozpadły możemy dodać startą skórkę z cytryny.

Dodatki do kompotów

Dzięki dodatkom kompoty nabierają odpowiedniego charakteru. Na chłodne dni proponujemy podawać napoje ciepłe z dodatkiem goździków, cynamonu, świeżego korzenia imbiru, laski wanilii lub gwiazdek anyżowych. Latem by się ochłodzić proponujemy kompoty schłodzone w lodówce z dodatkiem mięty.

By zagęścić kompot go gotującego się napoju dodajemy kisiel przygotowany wg instrukcji na opakowaniu.

Owoce z kompotu możemy potem wykorzystać do ciast, przetworów oraz pieczonych mięs.

Polecamy przepisy na kompoty

Kompot z mandarynkami i lukrecją

Kompot jabłkowo-śliwkowy

Kompot ze skórek brzoskwiniowych

Kompot z wiśni

Kompot z suszu

Kompot z truskawek

Kompot rabarbarowo-jabłkowy