Jak jeść pałeczkami? Instrukcja krok po kroku

Na początku jedzenie pałeczkami wydaje się trudne: pałeczki wypadają, ciągle musisz je poprawiać, nie umiesz nabrać jedzenia. Nie martw się - wkrótce będziesz mistrzem w jedzeniu pałeczkami!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak jeść pałeczkami? Instrukcja krok po kroku
fot. Adobe stock

Jak ułożyć pałeczki w dłoni?


To naprawdę proste! I bardzo wygodne - do jedzenia pałeczkami wystarczy jedna dłoń, druga pozostaje wolna. Zestaw składa się z dwóch identycznych pałeczek.

Najpopularniejszymi pałeczkami są jednorazowe, wykonane z drewna lub bambusa, i zapewne takie dostaniesz kiedy np. zamówisz sushi. Jeśli do tej pory jadłaś sushi palcami (tak też można!), może zechcesz poćwiczyć i kolejnym razem złapiesz za pałeczki?

Krok 1: Zegnij 2 palce - mały i serdeczny

Rozłóż dłoń, a następnie zegnij palce: mały i serdeczny. Pierwszą pałeczkę oprzyj na palcu serdecznym (jak na zdjęciu), górną jej część przytrzymuj kciukiem.

Jest to dolna pałeczka, którą trzymamy nieruchomo - nie musisz, a nawet nie powinnaś nią manewrować w trakcie jedzenia. Ruchomą pałeczką będzie wyłącznie górna.

Krok 2: Ułóż drugą pałeczkę

Teraz zegnij także środkowy palec - między nim a palcem wskazującym umieść pałeczkę i przytrzymaj kciukiem. Tą pałeczką będziesz poruszać, aby nabrać jedzenie.

Krok 3: Nabierz pierwszy kęs

Trzymając już obie pałeczki w dłoni nabierz kawałek, który chcesz zjeść, umieszczając go między dolną, nieruchomą pałeczką, a górną, którą możesz manewrować. Używaj do tego kciuka, palca wskazującego i ew. środkowego. 

Jedząc w ten sposób całe kęsy wkładaj do ust, nie pozostawiaj nadgryzionych między pałeczkami, bo najpewniej i tak wypadną. 

Gdzie odłożyć pałeczki w trakcie posiłku?

W czasie jedzenia nie odkładamy pałeczek do miski, ani tym bardziej na wspólną tacę, z której nabieramy np. owoce morza. Odpowiednim miejscem na odłożenie pałeczek będzie specjalna podstawka czyli hashioki, a gdy jej brak - opieramy końce o brzeg swojego talerza. 

Jedzenie pałeczkami - popularne gafy

Jedzenie pałeczkami nie jest europejską, ani tym bardziej polską tradycją, dlatego wielu aspektów jedzenia w ten sposób możemy nie rozumieć i nie znać. O ile w towarzystwie bliskich znajomych nie będzie nietaktem np. oblizywanie pałeczek, o tyle już w towarzystwie Japończyka może okazać się to niezłą gafą. Oto najpopularniejsze z nich:
  • oblizywanie pałeczek
  • podawanie własnymi pałeczkami kąsków innej osobie
  • odkładanie na stół czy wspólny talerz
  • trzymanie pałeczek i miseczki tą samą ręką (niewykonalne dla laika!)
  • gestykulowanie, wymachiwanie, wskazywanie pałeczkami
  • przesuwanie i dotykanie nimi czegokolwiek, co nie służy do jedzenia
  • wbijanie pałeczek w potrawę pionowo
  • nabijanie jedzenia na pałeczki
  • mieszanie nimi zupy

Co możesz jeść pałeczkami?

Wbrew pozorom: nie tylko sushi! Pałeczkami posługuje się blisko 30% ludzi na świecie. Pałeczkami je się zwłaszcza w Chinach, w Korei, Japonii, Wietnamie.

Każdą potrawę, której podstawę stanowi ryż, można wygodnie jeść pałeczkami: ryż jest stosunkowo lepki, dlatego nie osypuje się i łatwo nabiera.

Pałeczkami można jeść także makarony, a nawet zupy, choć oczywiście samego płynu pałeczkami już nie nabierzemy.