Kluski śląskie, zwane w gwarze śląskiej „gumiklyjzami” stanowiły i stanowią nadal podstawę niedzielnego, tradycyjnego śląskiego obiadu. Należy zwrócić uwagę, że różne rodzaje klusek / różne nazwy występują na terenie całej Polski, jednak mimo to, są one kojarzone z właściwym dla ich nazwy regionem. To bardzo łatwe w przygotowaniu kluski na bazie ugotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej, najczęściej z dziurką w środku.
Dużym plusem tego dania jest brak konieczności dokładnego odmierzania składników, a dodatkowo do ich przygotowania można zużyć ziemniaki jakie pozostały z poprzedniego dnia. Niektóre gospodynie uważają, że z takich ziemniaków powstają najlepsze kluski.
Odmianą klusek śląskich są ciemne / szare kluski, które przyrządza się z ziemniaków ugotowanych i surowych w proporcji 1:1. W tym przypadku należy odcedzić starte i surowe ziemniaki np. na ściereczce i połączyć je z porcją ugotowanych. Istotne jest, aby dodać do masy skrobię, która osiądzie na dnie miski z odcedzoną wodą z ziemniaków.
Dobrze dobrane ziemniaki (mączyste) i zachowanie proporcji gwarantują kształtne i apetyczne kluski, jednak jeśli ktoś obawia się, czy będą udane można uformować 1-2 kluski i je ugotować - jeśli nie zachowają kształtu warto dodać do masy jeszcze łyżkę mąki ziemniaczanej.
Najczęściej kluski serwowane są tradycyjnie jako dodatek do duszonego mięsa w sosie z dodatkiem czerwonej kapusty lubburaczków, ale można także podać je w inny sposób, np.:
- okraszone skwarkami,
- z dodatkiem bazyliowego lub pietruszkowego pesto,
- zabarwione np. sokiem z buraków lub koncentratem pomidorowym
karola25