Korek czy zakrętka?

Zakrętka czy korek? Oto jest pytanie! Być może Hamlet nie rozmyślał o winie, ale pytanie o sposób zamykania butelek jest równie skomplikowane co kwestia "być albo nie być".

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Korek czy zakrętka?
Odpowiedź na to pytanie mogłaby wydawać się oczywista, ale jeśli przyjrzymy się bliżej tematowi to okazuje się, że sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona. Zamykanie butelki wina korkiem wynika przede wszystkim z tradycji. Jest to rozwiązanie stosowane od lat, a większość miłośników wina to raczej zwolennicy tradycjonalizmu niż innowacji. W związki z tym uznaje się, że wino, które znajduje się w butelce zamkniętej zakrętką jest produktem gorszego gatunku, a jest to zupełna nieprawda.

Klasyczny korek

Korek co prawda dostarczy nam informacji o tym czy wino było przechowywane w odpowiedni sposób, to znaczy w pozycji poziomej, ale z drugiej strony ta pozycja przechowywania jest wymuszona właśnie przez używanie korka. Tradycyjny korek by nie wysychał wymaga stałego nawilżania, dlatego butelki korkowane nie mogą być przechowywane pionowo. Korek wymaga oprócz określonej pozycji butelki wymaga również odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione korek może wyschnąć, przez co do butelki dostanie się tlen, a utlenianie wina może prowadzić do jego przeistoczenia się w kwaśny ocet.

Nowoczesna zakrętka

Wino zamykane zakrętką nie jest narażone na te wszystkie niebezpieczeństwa. Owszem, zakrętka jest zdecydowanie mniej elegancka od klasycznego korka, ale czy warto rezygnować z nowoczesnej technologii na rzecz wątpliwej tradycji? Nakrętka jest wciskana na szyjkę butelki odpowiednim mechanizmem, a aluminium dopasowuje się wówczas szczelnie do wyżłobień. Jest więc to zamknięcie niezwykle szczelne. Daje nam również możliwośc ponownego zamykania i otwierania wina. Wino z nakrętką nie musi być przechowywania w poziomej pozycji, nie jest również istotna wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Dojrzewanie wina

Argumentem przeciwko korzystaniu z zakrętek jest starzenie się wina. Do prawidłowego dojrzewania wymaga się dostępu minimalnej ilości tlenu, co zapewnia przepuszczalny korek. Okazuje się jednak, że wino w butelce zakręcanej też dojrzewa, choć wolniej. Jest to nawet pewna zaleta w przypadku białych aromatycznych win, które dłużej zachowują swój charakter. Jak widać racjonalne argumenty przemawiają na korzyść nakrętek, lecz nie tak łatwo zrezygnować z całego rytuału odkorkowywania butelki wina. Na pytanie czy wygra tradycja czy nowoczesność odpowiedź jak zawsze przyniesie nam dopiero upływ czasu.