Schabowy idealny jest nie za twardy, rozpływający się w ustach, dobrze doprawiony i równomiernie usmażony z każdej strony. Taki kotlet można zrobić. Trzeba tylko znać kilka kulinarnych trików.
Tłuczek co jakiś czas zanurzamy w zimnej wodzie. To zapobiegnie przyklejaniu się mięsa do metalu, kotlet nie będzie się rwać, tylko ładnie rozklepywać. Dwucentymetrowe kotlety rozklepujemy przez pergamin lub grubą folię spożywczą - dzięki temu nie zmiażdżymy włókien.
Kotlety panierujemy najpierw w mące pszennej, potem w jajku rozmąconym z odrobiną wody, solą i pieprzem, a na koniec w bułce tartej. Bułkę mocno dociskamy do kotletów. Kotlety w panierce wrzucamy na gorącą patelnię od razu, w przeciwnym razie panierka nasiąka mięsnymi sokami, a przy smażeniu odchodzi od mięsa. Smażymy powoli na średnim ogniu. W zbyt niskiej temperaturze tłuszcz wsiąknie w bułkę, natomiast w za wysokiej panierka się przypali, a kotlet pozostanie surowy.
Tradycyjne schabowe smaży się na smalcu, jednak kotlety będą zdrowsze i mniej kaloryczne, jeśli usmażymy je na oleju roślinnym. Świetnie sprawdzi się też sklarowane masło. Duże kotlety nie będą się wywijały podczas smażenia, jeśli ponacinamy je na brzegach. Kotlet smażony skurczy się mniej więcej o 20%, panierowany zaś o 10%.
Tradycyjne schabowe smaży się na smalcu, jednak kotlety będą zdrowsze i mniej kaloryczne, jeśli usmażymy je na oleju roślinnym. Świetnie sprawdzi się też sklarowane masło. Duże kotlety nie będą się wywijały podczas smażenia, jeśli ponacinamy je na brzegach. Kotlet smażony skurczy się mniej więcej o 20%, panierowany zaś o 10%.
Kotlet schabowy na obiad najlepiej podawać z ziemniaczkami (mogą być gotowane z koperkiem lub pieczone w piekarniku) oraz z surówką ( z kapusty kiszonej lub buraczków).
Kotlety schabowe można robić na wiele sposobów. Aby urozmaicić obiad i przygotować kotlety schabowe w zupełnie inny sposób niż do tej pory, wystarczy parę pomysłów! Mięso, najprościej, można polać przygotowanymi wcześniej sosami, niektórzy wykorzystują do tego jogurt, a nawet śmietanę. Kolejną inspiracją może być także kotlet schabowy zapiekany z serem żółtym i cebulką. Kolejnym sposobem także jest zrobienie rolady z kotletów schabowych. Można ją nadziewać warzywami czy szpinakiem. Wszystko to sprawi, że danie to będzie wyglądało naprawdę dobrze i smacznie.
Jedną z form przygotowania kotleta schabowego jest tak zwany kotlet po cygańsku. Piecze się go z warzywami (marchewką, pietruszką i cebulą). Aby był smaczny dodaje się także bulionu warzywnego. Całość układa się w żaroodpornym naczyniu i posypuje serem żółtym.
Jak sprawdzić czy nasz kotlet schabowy wyszedł tak, jak powinien? Należy zacząć od patelni. Na pewno wielu to zdziwi, ale patelnia odgrywa bardzo ważną funkcję. Dlaczego? Jakość naszych naczyń wpływa niestety na to, jak nasze potrawy smakują i wyglądają. Dobra patelnia powinna być ciężka i wyważona. Warto zwrócić uwagę na dno musi być grube. Na takiej patelni powinno smażyć się właściwie bez dodatku oleju (pokryta jest ona odpowiednią, specjalną powłoką). Patelnie tytanowe w przeciwieństwie do tych teflonowych można myć nawet wtedy, kiedy są gorące (w patelniach teflonowych tak się nie da, ponieważ zwyczajnie zniszczy to naczynie). Co więcej, patelnie tytanowe mają wiele zalet: są odporne na zarysowania i dużo trwalsze.
Patelnia powinna rozgrzewać się równomiernie ( jeżeli tak nie jest, to niestety często potrawy się przypalają).
A teraz trochę ciekawostek. Pewnie wszystkim się wydaje, że kotlet schabowy to danie typowo polskie. Okazuje się, że wcale nie! O kotlecie schabowym (czyli zwyczajnie o kawałku mięsa rozbitego i panierowanego w bułce tartej) wspominają już dokumenty z XII wieku odnalezione w Mediolanie. Z Włoch kotlet ten przywędrował do Austrii. Tu pieczony jest z cielęciny i smażony na maśle. Dla cielęciny masło jest idealne do smażenia. W Polsce kotlety te pieczone są z mięsa wieprzowego. Najbardziej wskazanym tłuszczem dla tego rodzaju mięsa jest wieprzowy smalec. Uwaga, tradycyjne kotlety schabowe zawsze są z kością.
pietroocha
Magdalena88
lion77