Leśne grzyby we własnym ogródku?

Grzybobranie dla zajętych i leniwych. Dzięki szczepionkom mikoryzowym możemy sobie zasadzić własne prawdziwki!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Leśne grzyby we własnym ogródku?
Prawdziwki we własnym ogrodzie albo grzybobranie na działce są już w naszym zasięgu dzięki specjalnym grzybniom leśnym, które możemy zasadzić, a po określonym czasie cieszyć się własnymi grzybami.

Żywa grzybnia mikoryzowa, bo o niej mowa, to sposób na zaszczepienie grzybni leśnych gatunków grzybów w naszym najbliższym otoczeniu. Przy pomocy specjalnej tuby zaszczepiamy drzewa iglaste i liściaste rosnące w ogrodzie i już po roku możemy się spodziewać pierwszych prawdziwków, podgrzybków i maślaków. Uwaga jednak, oprócz gatunków jadalnych mogą się także pojawić te trujące!

Co więcej, szczepionki mikoryzowe, poza grzybobraniem pomagają także wykształcić naturalne procesy mikoryzy w roślinach pochodzących zazwyczaj ze szkółek i sztucznych hodowli.

Mikoryza to naturalny proces, występująca od początków życia na Ziemi symbioza grzybów i roślin. Grzyby pomagają roślinom w przystosowywaniu się do trudnych warunków i stymulują ich wzrost. Dzięki zapewnieniu lepszego zaopatrzenia w wodę wpływają także na ilość, jakość i smak owoców.

Czy hodowane w ogrodach grzyby spowodują, że zastępy grzybiarzy zostaną w domach?

Raczej nie, dla wielu osób zbieranie grzybów łączy się ze spacerem po lesie tak bardzo, że grzyby są czasem tylko przyjemnym dodatkiem dla jeszcze przyjemniejszej przechadzki. Poza tym niejeden grzybiarz ucieszy się z mniejszej konkurencji w lesie, kiedy niektórzy z jego kolegów i koleżanek zostaną w domu i ograniczą się do zbierania grzybów w ogródku. Więcej zostanie dla niego…