Mangold - co kryje się pod tą nazwą?

Kapusta rzymska znana była w staropolskiej kuchni długo przed tym, zanim pojawił się burak korzeniowy. Co to za warzywo? Jakie ma wartości odżywcze? O tym w artykule, zapraszamy!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Mangold - co kryje się pod tą nazwą?
fot. Fotolia
Burak o wielu imionach

Mangold, burak liściowy, burak szpinakowy, kapusta rzymska i boćwina - wszystko jest określeniem jednego warzywa. Buraki liściowe to wyraźnie wyodrębniona grupa i trwała odmiana hodowlana buraka zwyczajnego. Roślinę tę uprawia się dla liści. Mangold pochodzi z basenu Morza Śródziemnego.

Wygląd

Liście kapusty rzymskiej przypominają te, które posiada burak cukrowy lub ćwikłowy. Niektóre odmiany mają błyszczące nerwy liściowe o kolorze srebrnym. Blaszki liściowe są na brzegach zagięte w dół oraz mocno pofalowane. Liście mogą być gładkie bądź pomarszczone.

W zależności z jaką odmianą mamy do czynienia, barwy blaszek są zróżnicowane: od bladozielonego, ciemnozielonego do fioletowego. Ogonki liściowe mają grubość do 4 cm (mogą być koloru białego, zielonego, pomarańczowego lub czerwonego).

Jakim korzeniem charakteryzuje się ta roślina? Bardzo rozgałęzionym, długim i walcowatym. Kolor zależy od odmiany - może być biały, biało-żółty bądź zabarwiony na czerwono. Budowa kwiatów i owoców jest identyczna, jak u buraka ćwikłowego.

Wartości odżywcze

Mangold jest źródłem białka, żelaza, potasu, wapnia oraz witamin: C, A, K. Zawiera dużo kwasu foliowego i witamin z grupy B. W składzie kapusty rzymskiej znajduje się również betaina, która wspomaga układ krążenia.

To warzywo niskokaloryczne, w 100 gramach znajduje się zaledwie 26 kalorii. Jeśli zatem jesteś na diecie, możesz jeść buraka szpinakowego, na pewno nie przybierzesz na wadze.

mangold
Zdjęcia: Fotolia

Roślina ta jest zalecana diabetykom oraz osobom, które mają problem z trawieniem. Ze względu na bogatą zawartość  kwasu foliowego, warzywo to powinny jeść kobiety, które są w ciąży (kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym płodu).

Mangold wspomaga walkę z miażdżycą, anemią (ma w sobie sporą ilość żelaza) oraz nadwagą (poprawia metabolizm). Jeśli dużo pracujecie i nie jesteście odporni na stres - włączcie to warzywo do swojej codziennej diety.

Jak go przygotować?

W letnie, upalne dni warzywo to nie traci na smaku, dlatego warto w tym czasie zastąpić nim szpinak. Liście tego buraka przyrządza się w takim sam sposób, jak szpinaku. Co więcej, jeśli odpowiednio je zblanszujesz, mogą posłużyć do przygotowania pysznych gołąbków.

Surowe liście kapusty rzymskiej można wykorzystać do rozmaitych sałatek, mają słodki smak. Jeśli chcesz zamrozić buraka liściowego, nie ma problemu - mrozi się go tak samo, jak szpinak. Ogonki liściowe zaleca się przyrządzić tak, jak szparagi bądź szparagówkę.

Jak go uprawiać?

Jest bardzo łatwy w uprawie, walory odżywcze oraz krótki okres wegetacji to argument przemawiający za tym, by znaleźć dla tego warzywa miejsce w swoim ogródku. Buraka ćwikłowego należy wysiewać od kwietnia do końca czerwca. Gleba powinna być żyzna i wilgotna. Najlepiej wybrać miejsce nasłonecznione.

Musisz pamiętać, aby nawadniać ziemię i chronić boćwinę przed ślimakami i chwastami. To jedyne zalecenia, co do pielęgnacji tego warzywa. Mangold nie lubi suszy, dlatego pamiętaj, by w okresie upałów warzywo to podlewać. W zależności od tego, kiedy zasialiśmy buraka liściowego, zbiory trwają od czerwca do października.

Czy kiedykolwiek przyrządzaliście w swojej kuchni kapustę rzymską? Jeśli tak, to podzielcie się z nami sprawdzonymi przez Was przepisami!

Zobacz również 15 pomysłów na dania z buraków >>>