Mięso z drobiu jest źródłem białka wysokowartościowego. Drób w zależności od rodzaju zawiera różne rodzaje tłuszczu, jednak najmniej zawiera go kurczak. W tłuszczu drobiu jest więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w przeciwieństwie do kwasów nasyconych w tłuszczu zwierząt rzeźnych działają przeciwmiażdżycowo.
Młode kurczaki nadają się do gotowania, pieczenia i smażenia, przyrządzamy z nich potrawy duszone z różnymi dodatkami i farszami. Starsze sztuki zazwyczaj gotujemy; takie mięso można podawać z różnymi sosami. Można także wykorzystać je do przyrządzania kotletów siekanych, smażonych oraz galantyn.
Mięso bez skóry miele się w maszynce, dodaje namoczoną bułkę, jaja i przyprawy i napełnia oczyszczoną skórę zdjętą z tuszki. Ze starszych sztuk można przyrządzać również potrawy duszone. Drobiu nie należy moczyć w wodzie, tylko myć pod bieżącą wodą, ponieważ traci składniki mineralne.
Umyte mięso należy osuszyć ściereczką, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu. Całe kurczaki pieczemy w piekarniku w temperaturze 200 - 250 stopni. Gdy skórka się zarumieni, zmniejszamy temperaturę do 180 stopni. Podczas pieczenia należy podlewać kurczaka wodą i sosem wytrąconym podczas pieczenia.
Mięso ze starszych kurczaków przyrządzamy z jarzynami. Można także dodać wino, szybciej się ugotuje. Do smażenia nadają się piersi z kurczaka, indyka, kur. Kurczaki przyprawiamy delikatnie, natomiast do mięsa z kaczki czy gęsi stosujemy pikantne przyprawy.
weronikaS