Czym jest miód w proszku?
Suszony miód otrzymany przez naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to naturalny produkt składający się z dwóch składników: miodu pszczelego oraz nutriozy (błonnika pszenicznego).
Miód w proszku o takim składzie zawiera aż 80% prawdziwego miodu, oczywiście odpowiednio wysuszonego. Uzyskanie tak wysokiej zawartości tego naturalnego produktu było możliwe dzięki zastosowaniu osuszonego powietrza w trakcie suszenia rozpyłowego.
Do tej pory połowę sproszkowanego miodu stanowiła maltodekstryna, która z uwagi na wysoki indeks glikemiczny nie jest pożądanym składnikiem żywności. Otrzymanie miodu w proszku, przy zastosowaniu innowacyjnych metod, nie jest proste, jednak może okazać się przełomowe chociażby dla branży kosmetycznej.
Ponadto, uzyskany w ten sposób produkt może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę. Zachowuje przy tym oryginalny smak, aromat i wartości odżywcze.
Sprawdź: Udane przepisy na pierniki
Jakie zastosowanie ma suszony miód?
Miód w sproszkowanej formie, obecnie z dodatkiem nutriozy, może znaleźć zastosowanie w przemyśle cukierniczym, gastronomicznym, kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Miód w proszku jest dobrą alternatywą dla płynnego miodu, który ulega szybkiej krystalizacji i wymaga pracochłonnego czyszczenia urządzeń stosowanych na etapie produkcji np. kosmetyków lub suplementów diety.
Suszony miód znajduje zastosowanie w cukiernictwie, a nawet... w przemyśle mięsnym, gdzie ma przedłużać trwałość konkretnych produktów. Trwają badania nad jego właściwościami antybakteryjnymi i przeciwutleniającymi.
Miód w proszku z dodatkiem nutriozy może być także używany w produkcji leków oraz suplementów diety.
Zobacz: jak zrobić miodownik?