Miód - co warto o nim wiedzieć?

  • 1

Lato jest dla pszczół czasem ogromnego wysiłku - zbierają one nektar nawet z oddalonych o kilkanaście kilometrów terenów! Zebrany nektar przerabiają na miód, który jest jedną z najwartościowszych substancji odżywczych dostarczanych przez naturę! Znacie poszczególne rodzaje tego płynu? Przytajcie poniższy artykuł!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Miód - co warto o nim wiedzieć?
fot. Fotolia
Co to jest miód i jak powstaje?

Miód jest to słodki produkt  spożywczy wytwarzany w naturalny sposób przez pszczoły oraz niektóre błonkówki (np. osy) z nektarów kwiatowych oraz spadzi (substancji wydalanych przez owady żerujące na drzewach). Pod wpływem enzymów, w ich układzie pokarmowym dochodzi do przekształcenia zawartej w nektarach sacharozy w glukozę i fruktozę. Po przetworzeniu pszczoły gromadzą miód w plastrach, gdzie ulega on dojrzewaniu.

W zależności od zebranego przez pszczoły nektaru wyodrębnić można miody kwiatowe, spadziowe i mieszane. Mogą mieć postać gęstego płynu lub przybierać stałą konsystencję (po skrystalizowaniu). Warto wiedzieć, że w postaci płynnej nazywany jest on patoką, a w zasklepionej krupcem.

Rodzaje miodów

Najczęściej spożywanym jest miód wielokwiatowy zwany przez smakoszy również miodem tysiąca kwiatów. Powstaje z nektarów z różnorakich roślin miododajnych  kwitnących na łąkach, polach, w lasach czy sadach. Miód ten charakteryzuje się jasnym kolorem oraz łagodnym, przyjemnym zapachem.

Miód Miód

Fot. Fotolia

Kolejnym lubianym i często jadanym miodem jest miód rzepakowy. W stanie płynnym przybiera on bezbarwną lub lekko słomkową barwę i oraz łagodny, kwiatowy aromat. Miód rzepakowy bardzo szybko ulega krystalizacji i w takim stanie osiąga kremowy kolor.

Znanymi i powszechnie dostępnymi miodami są: akacjowy i lipowy, które w stanie płynnym mają kolor od jasnożółtego do bursztynowego. Miód akacjowy jest łagodny, lipowy zaś dość intensywny, z nutą goryczy w smaku!

Miód wrzosowy to jeden z najbardziej pożądanych miodów nektarowych! Krystalizuje się dość szybko i osiąga barwę brunatno-czerwoną. Nie jest zbyt słodki, a jego aromat jest intensywnie wrzosowy.

W sprzedaży dostępny jest także miód gryczany o esencjonalnym smaku i aromacie. Przybiera najczęściej barwę herbacianą lub brunatną.

Miód spadziowy produkowany jest przez pszczoły ze zbieranych z drzew i roślin wydzielin wytwarzanych przez mszyce i czerwce. W sklepach i na bazarkach dostępne są miody ze spadzi iglastej i liściastej. Są one gęste i mają w składzie mnóstwo związków mineralnych, szczególnie potasu, fosforu, chloru, siarki, wapnia, magnezu i żelaza.

Miód dla zdrowia

Słodki miód to bogactwo cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Zawiera on łatwo przyswajalne cukry proste, a także kwasy organiczne, enzymy, białko i niebywale cenną substancję bakteriobójczą - inhibinę! Miód to źródło witaminy z grupy B, a także A, C i K oraz wartościowych minerałów: żelaza, magnezu czy manganu.

Miód
Fot. Fotolia

Warto pamiętać, że regularnie zjadany miód poprawia funkcjonowanie serca i mózgu, koi nerwy, a także przyspiesza gojenie się ran i wspomaga odporność. Dodatkowo miód sprawdza się też w farmakologii i kosmetyce!

Miody w kuchni

To, że miód działa na nasz organizm zbawiennie, wiadome jest już od wieków. Wiemy natomiast w jakiej postaci najlepiej go jadać? Ten złoty płyn to fantastyczna alternatywa dla cukru, dlatego fantastycznie sprawdzi się w napojach, koktajlach, sokach i alkoholach. Miód doda ciekawego smaku ciastom, ciasteczkom, deserom, a nawet kanapkom!

Miodu nie może zabraknąć też w daniach wytrawnych - urozmaica on smak mięs pieczonych czy grillowanych, potraw z makaronem i ryżem! Smakowity miód to nierzadko element wielu sałatek i surówek.

Uwaga! Jeśli lubicie herbatę z dodatkiem miodu, pamiętajcie że pod wpływem wysokiej temperatury traci on cenne właściwości. Najlepiej dodawać go do napoju gdy ten uzyska temperaturę niższą niż 40 C°!

Miód
Fot. Fotolia

Nie wiecie jak wykorzystać rozpływający się w ustach miód? Koniecznie spróbujcie naszych żeberek w miodzie oraz pysznego i zdrowego soku marchewkowego z miodem - palce lizać! Do czego najczęściej wykorzystujecie miód? Czekamy na Wasze opinie i... smakowite przepisy z tym produktem!