Mity w odchudzaniu

Kilka cennych uwag dla każdej kobiety chcącej zrzucić kilka kilogramów. Oto najczęstsze mity na temat odchudzania!

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Mity w odchudzaniu
1. Nie powinniśmy pić za dużo kawy i herbaty ponieważ są źródłem kilokalorii.

Jeśli w naszym kubku znajduje się kawa czy herbata bez dodatków w postaci cukru czy mleka możemy być spokojni o naszą figurę. Sam napar herbaty czy kawa są bezkaloryczne. Warto jednak pamiętać, iż picie kawy w dużych ilościach może przyczynić się do odwodnienia organizmu.

2. Sauna "odchudza" tak samo jak ćwiczenia fizyczne.

Jeżeli zależy nam na redukcji tkanki tłuszczowej musimy zacząć się ruszać a najlepiej rozpocząć regularne treningi. Sauna nie da nam takiego efektu co ćwiczenia. Po wizycie w saunie waga pokazuje nam mniejszą wartość, ponieważ na skutek działania ciepła i gorącej pary wodnej nasz organizm wypaca duże ilości wody. Należy zawsze pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu po wyjściu z sauny.

3. W czasie stosowania diety niezbędne jest całkowite wykluczenie tłuszczu.

Pewne ilości tłuszczu są niezbędne nawet w diecie odchudzającej, choćby dlatego, iż niektóre witaminy (A, D, E oraz K) są w nim rozpuszczalne. Bez tłuszczu utrudnione byłoby ich wchłanianie. Tłuszcze stanowią także materiał budulcowy dla organizmu np. kwas DHA (występujący w tłustych rybach) wchodzi w skład błon komórkowych tkanki nerwowej mózgu, poza tym buduje także siatkówkę oka. Niektóre kwasy tłuszczowy wywierają wręcz dobroczynny wpływ na nasz organizm (np. kwasy omega-3 mają zdolność zmniejszania ryzyka zakrzepów). Zdrowym i małokalorycznym dodatkiem do sałatek będzie łyżka oleju rzepakowego czy lnianego. Warto także spożywać tłuste ryby tj. łososia czy tuńczyka.

4. Głodówka jest najlepszym sposobem na odchudzanie.

Jeżeli chodzi o szybkość spadku wagi to podczas głodówki nasza waga będzie obniżać się znacznie szybciej niż w trakcie diety o umiarkowanym deficycie energetycznym. Trzeba jednak pamiętać, iż ryzyko efektu jo-jo jest znacznie większe po głodówce i w momencie, gdy powrócimy do dawnych zwyczajów żywieniowych, kilogramy powrócą wraz z nawiązką. Głodówka skutkuje także utratą masy mięśniowej.

5. Najistotniejsza jest wartość kaloryczna produktów w trakcie odchudzania.

W czasie stosowania diety naszą uwagę powinniśmy skupić nie tylko na kilokaloriach podanych na etykietach produktów, lecz również na wartość indeksu glikemicznego. Indeks glikemiczny mówi nam jaki wpływ na stężenie glukozy we krwi wywiera dany produkt. Najlepiej wybierać te produkty o niskim bądź średnim IG (szczegółowe tabele można znaleźć w internecie lub książkach dr. Montignaca). Ważne są także długości przerw między poszczególnymi posiłkami. Nie powinny być one dłuższe niż 3 godziny. Jeśli jadamy częściej nasz organizm nie stara się magazynować energii na "gorsze czasy" i łatwiej jest nam uzyskać efekty stosowanej diety.

6. Jedzmy owoce jeśli chcemy schudnąć.

Owoce na ogół są niskokaloryczne, ale to także bogactwo węglowodanów - fruktozy i glukozy. Owoce są źródłem wielu witamin i mikroelementów dlatego powinniśmy jej jeść mimo stosowania diety. Wybierajmy jednak owoce, które nie podnoszą szybko stężenia cukru w naszym organizmie tj. jabłka, śliwki, porzeczki, grejpfruty, pomarańcze, poziomki, jeżyny, jagody.

7. Nadwagę odziedziczyliśmy po rodzicach.

Bardzo często słyszymy takie zarzuty, ale to tylko nasz styl życia oraz odżywiania ma wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Geny jakie posiadamy nie maja nic do tego co jemy, jak jemy i jaki prowadzimy tryb życia. Jeśli wcześniej nie przywiązywaliśmy uwagi do tego co jedliśmy bądź nie uprawialiśmy żadnego sportu nasze ciało nie będzie już tak piękne i smukłe. To tylko od nas samych zależy jak wyglądamy.

8. Ziemniaki, chleb i makarony są tuczące - zrezygnujmy z nich.

Są to produkty mączne nie zawierające zbyt wiele kalorii. Wszystko zależy od dodatków: smarowideł, sosów i jakości okraszania.

9. Im bardziej restrykcyjna dieta, tym szybciej osiągniemy swoje założenia.

Diety restrykcyjne zachęcają do spożywania mniejszej ilości posiłków, jak również do drastycznego obniżenia podaży kalorii. Działają podobnie do głodówki, która bywa przyczyną zaburzeń przemiany materii. Wszelkie działania należy wdrażać stopniowo, przeplatając odpowiednio dobranym sposobem aktywności fizycznej.

10. Będąc na diecie koniecznie trzeba zrezygnować ze słodyczy.

Im dłużej nie jemy czegoś, co jest tak zwanym „zakazanym owocem”, tym bardziej mamy na niego ochotę. Dlatego udzielając sobie jakiegoś smakołyku, zaspokajamy swój apetyt na ten produkt. Zatem zamiast zjadać w chwili kryzysu wiadro lodów, raz na kilka dni zafundujmy sobie ich gałkę.