Jak udekorować wielkanocne ciasta?

Co roku masz ten sam dylemat: jak udekorować wielkanocną babkę, paschę czy mazurka? Nie masz talentu do dekorowania ciast, a może przeciwnie: potrafisz to robić, ale brakuje ci pomysłów? Sprawdź, co jest teraz modne!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Jak udekorować wielkanocne ciasta?
fot. Adobe stock

Lukier w pastelowych kolorach


W tym roku kanon modnych dekoracji wielkanocnych ciast otwiera lukier. Na topie jest zarówno klasyczny biały, ale uwaga - bardzo gruby, gęsty, nie półprzezroczysty. Lukier idealnie sprawdzi się zwłaszcza w dekoracji bab drożdżowych, także tych wypiekanych w mniejszych foremkach. Jeśli nie wiesz, jak uzyskać pożądany kolor lukru domowymi sposobami, zobacz poradę: jak zabarwić lukier?


Babka lukrowana na różowo
 


Wstążki i rustykalne dekoracje


W modzie są także wszelkiego rodzaju wstążki i wstążeczki wiązane wokół ciast, wśród których na szczególną uwagę zasługują te koronkowe. Najlepiej, jeśli są robione ręcznie z prawdziwej koronki, doskonale sprawdzają się tutaj stare koronki, serwetki pamiętające dzieciństwo naszych babć.


babka drożdżowa z koronkową wstążkąbabka drożdżowa z zieloną wstążką


Modnym dodatkiem może być także zwykły, szary papier przewiązany sznurkiem:
 

Ciasto w szarym papierze


Czekolada do wielkanocnych wypieków


Ponadczasowym trendem w dekoracji ciast - nie inaczej jest w przypadku wypieków wielkanocnych - jest czekolada. Szlachetna, gorzka czekolada doskonale zdobi i podkreśla smak mazurków, babek czy serników.


Mazurek z czekoladą
 

Cukier puder do obsypania babki piaskowej


Jeśli lukier wydaje ci się zbyt słodki, obsyp ciasto cieniutką warstwą cukru pudru. Nie rób tego palcami: zawsze używaj sitka, dzięki temu ciasto będzie obsypane równomiernie. Biały cukier możesz zastąpić brązowym - wystarczy zemleć go w młynku.

 
ciasto z cukrem pudrem
 

Rośliny i żywe kwiaty


Chociaż wydaje się, że ten rodzaj dekoracji jest mało praktyczny (w końcu są one niejadalne), coraz częściej na stołach pojawiają się dekoracje ciast wykonane z żywych roślin. Gałązka bukszpanu, bazie, pąki tulipanów - do wyboru do koloru.

 
babka piaskowa z żywymi kwiatami
 
 

Złoto i srebro - trend w dekoracjach wielkanocnych


Z jednej strony pastele - z drugiej ozdoby w stylu glamour. Miłośnicy elegancji na stole z pewnością chętnie sięgną po dekoracje w kolorze złota lub srebra. W tym sezonie oba kolory można ze sobą łączyć - już nie musisz ograniczać się do dekoracji w kolorze złotym czy srebrnym.
 
Babeczki ze złotymi pisankami