Niezwykłe fotografie kulinarne

  • 2

W tych zdjęciach zobaczysz coś, czego na co dzień nie dostrzegasz. Wspaniałe ujęcia pokazują inne oblicze doskonale znanych nam akcesoriów kuchennych czy warzyw i owoców. Zapraszamy do oglądania!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Niezwykłe fotografie kulinarne
fot. www.swiatobrazu.pl
Dobry kadr, zbliżenie i tak powstaje zdjęcie, które jest niesamowite. Dużo i mało. Trzeba być artystą, by umieć z najmniejszych,najmniej dostrzegalnych rzeczy wydobyć piękne wnętrze, by pokazać ich istotę.

Może brzmi to  wyniośle, ale trochę tak jest. Zwykły człowiek nie pomyślałby, że znana jagoda pokazana z bliska w odpowiedniej technice może być tak piękna i że może tyle sobą wyrażać.

To samo można powiedzieć o sałacie czy marchewce i jabłkach. Przekonaliśmy się już, że owoce i warzywa mogą być dziełami sztuki, że mogą stanowić wspaniałe tworzywo dla artysty.

Dziś prezentujemy galerię niezwykłych zdjęć kulinarnych. Fotografie te pochodzą z książki Nathana Myhrvolda pt. "Fotografia kuchni modernistycznej". Zamieścił w niej aż 145 zdjęć, na których znalazły się ujęcia jedzenia. Pokazał także za pomocą fotografii jak te ujęcia zostały wykonane. 

Dzięki jego dziełu będziemy jeść zupełnie inaczej. Nie znaczy to, że zmieni się nasze podejście do jedzenia. Tak się raczej nie stanie. Będzie mogli jednak na chwilę spróbować zastanowić się nad naszymi codziennymi czynnościami, nad tym, co spożywamy. I jedzenie może być piękne, i jedzenie może być sztuką!

1. Blender

Zwykłe urządzenie, a jakie piękne. Zgadzacie się? Wiertło blendera wygląda w tym ujęciu zupełnie inaczej niż postrzegamy je na co dzień. Na zdjęciu widoczne są drobinki jedzenia i miksowane przez to urządzenie jedzenia.

Niby zwykła czynność, jednak kiedy patrzymy na to zdjęcie okazuje się, że i to może być w jakiś sposób niezwykłe. A co Wy sądzicie na temat tego zdjęcia? Podoba się Wam?

Blender
Źródło: www.swiatobrazu.pl

2.Jagody

Na tej fotografii możemy z kolei podziwiać wnętrze jagody. Wygląda ono jakoś inaczej niż zapamiętaliśmy z własnego doświadczenia.

Czy tak nie jest? Na tej fotografii można mieć wrażenie, że są to nie jagody, ale coś kosmicznego, związanego z galaktyką czy coś w tym stylu.

Też się Wam tak wydaje? W tym ujęciu wydaje się, że to nie są wcale te zwykłe jagody, z których robimy przetwory. Macie jakieś zdanie na ten temat?

jagody
Źródło: www.swiatobrazu.pl

3. Warzywa

Tu z kolei przedstawione mamy warzywa. A mianowicie: seler, buraczki. marchewka, cebula oraz por.

Gleba, z której wyrastają, nie mówiąc już o samych warzywach jest jakaś niezwykła, jakby pochodziła (i znowu skojarzenia z kosmosem, wybaczcie) z innej galaktyki.

Warzywa też są trochę "inne". Mają bardziej wyrazistszą barwę. Naprawdę fajnie to wygląda. A Wy co o tym myślicie?

warzywa
Źródło: www.swiatobrazu.pl

4. Warzywa w słoikach

Na tym zdjęciu mamy zaprezentowane przetwory, które znajdują się w garnku. Woda zaczęła się gotować (oddają to dość wyraźnie bąbelki, które bez problemu można w tej wodzie dostrzec).

Co więcej, woda jest na powierzchni trochę wzburzona. Wszystko zostało oddane z naprawdę wielką precyzją. Warzywa, które zostały zawekowane w słoikach są świeże i wyraźnie.

Zdjęcie to pokazuje nam co dzieje się dokładnie we wnętrzu garnka, kiedy zaczynamy gotować słoiki. Prawda, że bardzo pomysłowa technika? Co Wy uważacie, Wam się podoba? A może macie zupełnie inne zdanie na ten temat?

warzywa w słoikach
Źródło: www.swiatobrazu.pl

Fotografie te są niezwykle dopracowane, pokazują wiele szczegółów, których tak na prawdę nie dostrzegamy i nad którymi w większości wcale się nie zastanawiamy.

Twórca tej książki i pomysłodawca zdjęć miał naprawdę otwarty umysł. I dzięki temu mógł stworzyć tak genialne fotografie!


Odkryj przepis na pyszny dżem jagodowy >>>