O poziomce słów kilka

W celach leczniczych mogą być wykorzystywane zarówno liście, jak i owoce poziomki. Poziomki są smacznym produktem w kuchni, ale mają też właściwości lecznicze, jak wiele innych warzyw i owoców.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
O poziomce słów kilka
fot. Fotolia

Owoce poziomki, poza znakomitym smakiem i tym, że są wspaniałym składnikiem na desery, cechują się niską wartością kaloryczną. Pozwala to używać ich w dietach odchudzających. Posiadana przez nie wartość kaloryczna wynosi 36 kcal/100 g.
Owoce poziomki zawierają witaminy : C, P, K. Pod względem zawartości witaminy C są porównywalne z cytryną. Ponadto w owocach tych znajdują się karotenoidy, antocyjany oraz sole mineralne: głównie żelaza, fosforu, wapnia i siarki.

Dawniej poziomki polecano jako lek w przypadkach kamicy moczowej. Zmiażdżone owoce poziomek były używane do zrobienia okładów w przypadkach chorób skóry, zwłaszcza wyprysków. W związku z faktem, że zdarzają się uczulenia na owoce poziomki, zwłaszcza u małych dzieci, należy przed podaniem poziomek sprawdzić to.

Liście poziomki zawierają garbniki pirokatechinowe, flawonoidy, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Związki czynne zawarte w liściach poziomki zwiększają ilość wydalanego moczu, a z nim szkodliwych produktów przemiany materii, co zapobiega krystalizacji w moczu i rozwojowi kamieni moczowych.
Działanie moczopędne liści poziomki może być przydatne w przypadkach nadciśnienia tętniczego, w chorobach układu krążenia przebiegających w leczeniu dny.
Garbniki zawarte w liściach poziomki mają właściwości ściągające i przeciwzapalne, dlatego od dawna liście poziomki wykorzystywano w leczeniu biegunek i nieżytów przewodu pokarmowego.

Odwary z liści poziomki przyrządza się przez gotowanie przez 3-5 minut jednej łyżki suszonych liści w szklance wody. Po ostudzeniu i przecedzeniu należy je wypijać w 2-3 porcjach w ciągu dnia w przypadku biegunek i kamicy moczowej. W biegunkach można przygotowywać bardziej stężone odwary z dwóch łyżek liści na jedną szklankę wody. Sproszkowane liście poziomki były dawniej zalecane jako zasypka w przypadkach oparzeń.
Liście poziomki mogą służyć do sporządzenia herbatki ziołowej.

Ważne jest, aby poziomki zbierać z dala od zanieczyszczeń i, jeśli zbieramy je w lasach, pamiętajmy o ich umyciu. Nigdy nie jedzmy prosto z krzaczka, ze względu na możliwość obecności odchodów lub moczu zwierzęcego na nich.


Dowiedz się w jaki sposób uprawiać poziomki. >>>