Opuncja figowa, czyli owoc kaktusa

Czym jest owoc kaktusa zwany też opuncją figową?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Opuncja figowa, czyli owoc kaktusa
Opuncja figowa jest rośliną z gatunku kaktusowatych, która w naturze dorasta do kilku metrów wysokości. Jeden kaktus wydaje przeciętnie 100-200 owoców. Pochodzi z Ameryki południowej, jednak można ją spotkać także w krajach południowo europejskich. Owoce opuncji figowej są owalne i niewielkie – osiągają 5-10 cm długości, ich skóra jest niejadalna, miękkawa, pokryta maleńkimi prawie nie widocznymi, cieniutkimi kolcami, sprawiającymi ból po wbiciu się w skórę.

Niedojrzałe owoce są barwy zielonej, by w miarę dojrzewania osiągnąć zmienić kolor na żółty, pomarańczowy lub czerwony w zależności od odmiany. Miąższ owoców jest bardzo soczysty, mięsisty, przypominający konsystencją gruszki. Może być bladozielony, czerwony, pomarańczowy lub żółty, znajdują się w nim maleńkie, czarne nasionka przypominające te w owocach pitaji lub kiwi.

W smaku opuncja figowa jest delikatnie kwaskowata, orzeźwiająca, gasi odczuwane pragnienie, jest sycąca. 100 gram owocu to 60kcal. Dojrzałe opuncje figowe spożywa się na surowo same lub jako dodatek do deserów czy sałatek. Można z nich przyrządzać także marmolady, fruktozy, soki i pektyny. Opuncję można również gotować lub dusić. Z przetartych owoców można zrobić mus idealnie pasujący do lodów.

W procesie fermentacji zmiksowanych owoców można otrzymać słodki napój alkoholowy zwany w Meksyku „Colonche”. Natomiast kandyzowane i suszone owoce opuncji figowej stanowić mogą dodatek do herbat. Dojrzałe owoce powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej nie dłużej niż dwa dni. Ze względu na kolce opuncję najlepiej obierać w rękawicach. Dobrym sposobem na wydobycie miąższu owocu, jest także przekrojenie owocu na pół i wydrążenie łyżeczką.

Opuncja figowa jest bogate w wapń, fosfor i witaminę C, antyoxydanty i aminokwasy, posiada właściwości przeczyszczające, więc powinno się ją spożywać w umiarkowanych ilościach. W medycynie niekonwencjonalnej opuncję stosuje się zewnętrznie między innymi w formie okładów łagodzących bóle lub przyspieszających gojenie się ran. Natomiast przemysł kosmetyczny stosuje ją jako dobroczynny dla skóry składnik mydeł lub kremów.