Panna Cotta to jeden z tych deserów, na który warto mieć wypróbowany i sprawdzony przepis zawsze pod ręką – idealnie sprawdza się na przyjęcie (duże czy małe), kiedy mamy dużo czasu lub wręcz przeciwnie – kiedy goście już pukają do drzwi!
Jest tyle powodów, żeby wielbić Panna Cottę, ale wciąż wielu domowych kucharek i kucharzy obawia się ją przyrządzać. Przy przyrządzeniu tego deseru najważniejszy jest przepis i proporcje, bo sam w sobie wymaga niewiele typowo technicznych umiejętności.
Wyżej, od lewej - Panna Cotta z truskawkami i poziomkami, Panna Cotta z truskawkami i waniliowa Panna Cotta.
Czym jest Panna Cotta?
Panna Cotta to prosty deser – delikatny pudding ze śmietanki, mleka, cukru i żelatyny. Pochodzi z północnych Włoch, a pierwsze przepisy na Panna Cottę zalecały gotowanie śmietany z rybimi kręgosłupami (tak, aby kolagen w nich zawarty ściął śmietanę). W dosłownym tłumaczeniu Panna Cotta oznacza ugotowaną śmietanę właśnie.
Dzisiaj deser przyrządza się najczęściej przy pomocy żelatyny, a w zależności od tego w jakich proporcjach użyjemy śmietany i mleka uzyskamy różną teksturę Panna Cotty. Idealna powinna mieć doskonałą równowagę między delikatnością a „sztywną” konsystencją, a poruszona powinna delikatnie się „trząść".
Wyżej, od lewej - Panna Cotta z borówką amerykańską, migdałowa Panna Cotta z granatem i Panna Cotta z porzeczkami.
Bez cukru, a nawet bez.. mleka!
Cukier przy robieniu Panna Cotty nie jest w ogóle potrzebny – jego dodatek i ilość zależy tylko i wyłącznie od naszego gustu. Możemy go zastąpić miodem lub naturalnym cukrem pochodzącym z owoców!
Alergicy swoją Panna Cottę mogą przyrządzić z mleka migdałowego, sojowego, kokosowego itd. Nawet niezbędną zdawałoby się żelatynę można zastąpić substancjami żelującymi pochodzenia roślinnego jak agar-agar.
Zobacz przepis na Panna Cottę z napoju sojowego albo Panna Cottę dyniową!