Persymona i jej zdrowotne właściwości

Persymona, inaczej kaki, zwana też bywa hurmą albo hebanowcem. Może mieć kolor pomarańczowy od jasnego, po ciemny albo żółtopomarańczowy.

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Persymona i jej zdrowotne właściwości

Jest bogata w witaminę A, C i błonnik. Zawiera związki, które mają działanie przeciwutleniaczy. Liście persymony stosowane są w medycynie chińskiej, jako gorące okłady na ukąszenia przez węże i na podrażnioną skórę. Napój z gotowanych liści obniża ciśnienie krwi oraz wspomaga leczenie nowotworów. Może silnie hamować rozwój komórek białaczki. Obniża także zły cholesterol.

Kupując owoce należy kierować się kilkoma zasadami. Owoce powinny być okrągłe, mięsiste, o połyskującej skórce i zabarwieniu czerwonym. Nie powinno się kupować persymony bez zielonych liści na wierzchołku. Należy przechowywać owoce w lodówce. Dojrzałe trzeba szybko zjeść, bo inaczej spleśnieją. Jeżeli chcemy je dłużej przechowywać, dobrze jest kupić twarde, wtedy po czasie dojrzeją.

Są w smaku słodkie i kaloryczne. Na 100g produktu przypada 69 kcal. Zawierają karoteny i wapń. Powinny go jadać kobiety. Zawiera także żelazo i potas. Najlepszy jest spożywany na surowo. Można z niego zrobić galaretki, dżemy, dodać do sałatek owocowych i deserów. Można je jadać suszone i kandyzowane.
W smaku przypomina brzoskwinie lub morele, z lekkim dodatkiem wanilii. Skóry tego owocu raczej nie jemy. Nie jest trudna do usunięcia, ponieważ jest cienka, jak skóra pomidora.

Ma kilka odmian. Wśród nich są owoce, które zawierają dużo taniny oraz te, niemające jej wcale. Gdy owoc dojrzewa jest cierpki i posiada wtedy dużo taniny. Jak dojrzeje robi się słodki i traci ją. W miąższu młodego owocu jest osiem pestek, które z kolei zanikają po dojrzeniu owocu. Staje się on wtedy bogaty w garbniki. Persymonę powinno się pożywać ze względu na bogactwo witamin, które posiada.


Zobacz jakie ciekawe, egzotyczne owoce możesz dać przedszkolakowi. >>>