Pomelo zaliczane jest do rodziny cytrusów. Dojrzały owoc może ważyć nawet 2 kg – dlatego też jest największym przedstawicielem gatunku. Skórka pomelo może mieć 5 cm grubości. Owoc ten pochodzi z Malezji.
Wybierając owoce należy zwracać uwagę na jego wagę - im cięższy, tym świeższy i bardziej soczysty. Za długo przechowywany, traci swoją objętość. Polecany jest przy spadku odporności, przy gorączce i bólu gardła. Mogą spożywać go cukrzycy.
Opóźnia proces starzenia, zawiera przeciwutleniacze. Oczyszcza czerwone krwinki, ma właściwości antydepresyjne. Usuwa toksyny z organizmu i pomaga w walce z bezsennością. Zmniejsza poziom cholesterolu w organizmie. Zawiera bioflawonoidy i polecany jest dla kobiet z rakiem piersi - hamuje rozwój komórek nowotworowych. Polecany osobom, które odchudzają się lub mają problem z refluksem żołądkowym.
Zawiera pektyny, które redukują odkładanie się lipidów w tętnicach, z kolei witamina C pomaga utrzymać elastyczność tych żył.
Owoc pomelo jemy na surowo – możemy dodawać go do sałatek ale także przyrządzać z niego marmolady czy soki. Skórkę można wykorzystać do kandyzowania.
Pamelo zawiera dużo witamin: C, B1, B2, beta karoten i wapń, żelazo i potas. Najwięcej tych składników jest w białym miąższu.
Pomelo doskonale działa na cerę, dodaje jej gładkości i blasku. 100g tego owocu zawiera tylko 37 kcal. Wykorzystywany jest również w kosmetyce, dodawany do produkcji mydła a także wykorzystywany w aromaterapii.
weronikaS