Pomelo - cytrusowy gigant

Zwane olbrzymią pomarańczą, pyszne, zdrowe, soczyste. Fantastyczny owoc, idealny dla osób dbających o linię. Dowiedz się, jakie właściwości ma pomelo i w jaki sposób wpływa na organizm.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Pomelo - cytrusowy gigant
fot. Fotolia

Cytrusy w naszej kulturze znane są od dawien dawna. Choć w większości są importowane, smak pomarańczy, grapefruitów, mandarynek, czy cytryn towarzyszy nam od dziecka. Trochę inaczej jest z pomelo. Ten owoc zaczął pojawiać się na sklepowych półkach stosunkowo niedawno i w sumie dość krótko podbija serca Europejczyków.

Pomelo to skrzyżowanie chińskiej pomarańczy z grapefruitem i dosłownie tak smakuje - jak połączenie tych dwóch owoców. Nie jest ani zbyt cierpki ani za słodki. To owoc w którym znajdziemy najwięcej witaminy C ze wszystkich cytrusów. W 100g znajduje się jej aż 61mg. Tak wysoka koncentracja sprawia, że pomelo skutecznie wspomaga odporność naszego organizmu.

To także bogate źródło potasu, który odpowiedzialny jest za gospodarkę wodną i elektrolitową. Te właściwości owocu, sprawiają, że powinien na stałe zagościć w jadłospisie osób z nadciśnieniem i problemami z sercem. Owoc ten bogaty jest także w pektyny, które skutecznie hamują odkładanie się tłuszczów w tętnicach i żyłach.

Dla osób dbających o linię i na diecie, właściwości pomelo z pewnością pomogą, gdyż enzymy w nich zawarte ograniczają wchłanianie skrobi z pożywienia a także redukują ilość wchłanianego cukru. Pektyny mają także inną bardzo ważną zaletę, a mianowicie, zwiększają uczucie sytości. Podobnie jak grejpfrut, szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z cukrzycą, ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny.

Niestety, jak wiele owoców cytrusowych pomelo może powodować alergię, dlatego właśnie powinny na nie uważać kobiety w ciąży; z zachowaniem szczególnej ostrożności trzeba je podawać dzieciom.

Pamiętajmy także o tym, że cytrusy, aby w ogóle dojechać do Europy, muszą być spryskane licznymi chemikaliami, dlatego przed spożyciem powinno się je dokładnie umyć lub wyszorować szczoteczką.

Dowiedz się więcej! Jak jeść i przechowywać pomelo?