Kabaczek, czyli inaczej dojrzała cukinia, to warzywo dyniowate, które ma dość delikatny smak. Dlatego świetnie się sprawdza jako dodatek do szeregu dań. Warto go wykorzystać jako zagęstnik do zup i gulaszy oraz jako składnik sałatek. Jak jeszcze można go przyrządzić?
Przepis na leczo z kabaczka
Kabaczek świetnie nadaje się do przygotowania wielu dań głównych i przetworów. Jedną z najpopularniejszych potraw jest oczywiście leczo. Jak je zrobić?
- Do przygotowania leczo z kabaczka będą potrzebne: różnokolorowe papryki, kabaczek, cebula, kiełbasa, pomidory z puszki, sól, pieprz, papryka w proszku.
- Papryki i kabaczka pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka.
- Kiełbasę kroimy w plasterki i podsmażamy razem z posiekaną cebulą na patelni.
- Mięso z cebulą dorzucamy do papryki z kabaczkiem, dodajemy pomidory z puszki i całość dusimy aż warzywa zmiękną.
- Na koniec danie doprawiamy solą, pieprzem i papryką. Smacznego!
Co przygotować z kabaczka?
Oprócz leczo, kabaczek świetnie nadaje się także do innych potraw. Oto kilka smacznych propozycji:
- Zapiekanka z kabaczka – kabaczka wystarczy przeciąć wzdłuż, pozbawić pestek i wypełnić farszem mięsnym lub jarskim. W innej wersji pokrojonego kabaczka miesza się z innymi warzywami i makaronem. Całość zapieka się w 180-220 st. C.
- Kabaczek z grilla – warzywo można przekroić wzdłuż lub pokroić na plastry. Następnie umieszcza się na grillu i piecze z obu stron.
- Kabaczek w słoiku – coś dla fanów przetworów. Pokrojonego kabaczka umieszcza się w ostrej lub kwaśnej zalewie i marynuje.
- Placuszki z kabaczka – kabaczka ściera się na tarce o grubych oczkach, miesza z jajkiem i smaży na rozgrzanej patelni.
- Pasztet z kabaczka – kabaczka razem z innymi warzywami ściera się na tarce i tworzy jednolitą masę. Całość przekłada się do keksówki i piecze w 180 st. C przez ok. godzinę.