Pora na szparagi!

  • 2

Sezon na szparagi w Polsce właśnie się zaczyna, warto więc dowiedzieć się o nich więcej i przekonać się, że warto dodać je do swojej wiosennego menu. Jak kupować i co zrobić ze szparagami?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Pora na szparagi!
Kopalnia wartości odżywczych

Szparagi dostarczają organizmowi witaminy B6, potasu, wapnia i magnezu, są również cennym źródłem protein, witaminy A, C, E i K, żelaza oraz wielu innych składników mineralnych. Pędy bogate są również w antyoksydanty wspomagające naturalne mechanizmy obronne komórek. Pozytywnie wpływają również na nerki i system trawienny. Delikatnie oczyszczają organizm Często polecane są w czasie diety, dostarczają niewiele kalorii bo tylko 15 kcal na 100 gramów spożytych pędów i delikatnie oczyszczają organizm.

Jak wybrać świeże szparagi i jak je przechowywać?


Najlepiej na talerzu smakują oczywiście szparagi świeże. Jak jednak wybrać te najlepsze? Kluczem do sukcesu jest wybór  prostych, mięsistych pędów o podobnych rozmiarach i zamkniętych końcówkach. Jeśli wybierzemy szparagi znacznie różniące się rozmiarami ich czas gotowania będzie różny i trudniej będzie je przyrządzić. Walory smakowe rośliny nie są zależne od grubości pędów, grubsze będą miały bardziej zdrewniałe dolne końce, które jednak przed gotowaniem usuwamy, więc nie wpływa to na jakość potrawy.

Szparagi dość szybko tracą świeżość, jeśli nie mamy czasu przygotować szparagów od razu po ich zakupieniu możemy przechowywać je w lodówce. Najlepiej jest przygotować szklany lub plastikowy pojemniczek, który wypełniamy zimną wodą. Dolne końce pędów przycinamy tak jak u kwiatów, około 1,5 centymetra, a następnie wkładamy do wody i wstawiamy do lodówki. W zależności od pędów możemy przechowywać je od 2 do 7 dni, jednak dobrze jest  przyrządzić szparagi jak najszybciej.

Pomysły na przyrządzenie szparagów


Kremowy mus szparagowy

Składniki:

2 łyżki masła
2 łyżki mąki
2 szklanki mleka
350 gramów świeżych szparagów
sól i pieprz – do smaku
50 gramów śmietany 18%

Przygotowanie:

Najpierw przygotowujemy sos beszamelowy. Rozpuszczamy masło w małym rondelku, następnie stopniowo dodajemy mąkę cały czas mieszając aby nie utworzyły się grudki. Kiedy masa jest gładka dodajemy małymi porcjami mleko, tak by otrzymać gęsty sos. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Szparagi myjemy, kroimy na kawałki długości 3 centymetrów, wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy, aż pędy zaczną mięknąć - około 5 min. Aby zatrzymać proces gotowania, należ wyjąć szaragi z wody i zanurzyć je na chwile w chłodnej wodzie. Następnie tak przygotowane pędy wrzucamy do blendera i miksujemy na gładką masę. Mus przekładamy do garnka, dodajemy pół szklanki gorącej wody oraz wcześniej przygotowany sos beszamelowy. Wszystko bardzo dokładnie mieszamy.
Podajemy w miseczkach z łyżką kwaśniej śmietany.

Szparagi zapiekane w boczku

Składniki:


pęczek zielonych szparagów
cienkie plasterki boczku
2 łyżki masła
1/2 cytryny
sól i pieprz – do smaku

Przygotowanie:

Szparagi myjemy i usuwamy twarde końcówki. Wkładamy pędy do wrzącej wody i gotujemy je około 5 minut. Po wyjęciu z garnka hartujemy je przez chwilę w zimnej wodzie. Gdy szparagi nieco ostygną zawijamy pojedyncze łodyżki w plastry boczku w połowie ich długości tak by zarówno u góry jak i u dołu widać było zielone części szparagów. Rozgrzewamy patelnię odrobiną  tłuszczu i podsmażamy tak, aby boczek zarumienił się z każdej strony, uważając by się nie odwinął. Podajemy jako lekką przekąskę, skropione sokiem w cytryny i doprawione solą i pieprzem.


Sprawdź też inne przepisy na gotujmy.pl

Szparagi zapiekane z parmezanem

Szparagi w cannelloni

Zielone szparagi z serami