Programista po godzinach - co znajdziesz na blogu?
By nie obrazić całego zacnego grona blogerów kulinarnych, a zwłaszcza tych słodkościowych powiem tylko, że to jeden z najciekawszych blogów z przepisami na ciasta i desery... Kamil Hajduk udowadnia, że po 8 godzinach pracy można jeszcze znaleźć siły i ochotę, by zrobić coś kreatywnego.
Programista po godzinach to miejsce w sieci przyjazne każdemu miłośnikowi słodyczy. Ciasta na fotografiach wręcz krzyczą "zjedz mnie!", a scenariusze przepisów wcale nie wydają się być przesadnie skomplikowane.
W cyklu Bloger Tygodnia rozmawiam dziś z uczestnikiem 3. edycji programu "Bake Off - Ale Ciacho!", zupełnie przypadkiem okazało się, że lubimy tę samą warszawską lodziarnię. Przeczytaj i dowiedz się, jakie inne pasje i talenty zdradza Kamil.
Panuje przekonanie, że programiści nie widzą świata poza komputerami. Łamiesz stereotypy?
I noszą swetry oraz okulary :) Dobrze, że ktoś wymyślił taki stereotyp, bo dzięki temu mogę go łamać. Nie lubię próżni, uwielbiam gdy coś się dzieje, a praca programisty przykuwa mnie do biurka na 8 godzin. W tym czasie mógłbym coś pysznego ugotować albo się przebiec, porozmawiać z obcymi ludźmi na ulicy…
Na Twoim blogu znajdziemy cały zbiór przepisów na desery, zresztą udział w "Bake Off - Ale Ciacho!" mówi sam za siebie. Czy można nazwać Cię łasuchem, czy to bliscy domagają się słodkich wypieków?
Przyznam sie, tak jestem wielkim łasuchem, uwielbiam piec i gotować. Nie wyobrażam sobie bez tego życia. Najbardziej słodyczy domaga się moja małżonka, ale ona może jeść bez skrupułów :) Oczywiście synek też uwielbia słodkie, co trochę mnie martwi, więc bardzo często stawiam na wypieki z owocami i zawsze staram się nie słodzić za dużo.
Trudno byłoby nie zapytać o ulubione ciasto lub rodzaj deseru... jaki wypiek możesz określić mianem ulubionego?
Moim ulubionym ciastem są serniki i ciasta z musami, te pierwsze królują na blogu :) Moim ulubionym wypiekiem jest sernik na spodzie z Brownie, z lekką nutą pomarańczy i musem z wiśni.
W swoich przepisach często wykorzystujesz agar. Przyznaj się, kiedy odkryłeś jego dobrodziejstwo i czy nigdy nie używasz popularnej żelatyny lub gotowych galaretek?
Tak szczerze odkryłem dobrodziejstwo agaru dopiero po programie Bake Off. Używam popularnej żelatyny do kremów przede wszystkim w tortach czy w deserach na zimno. Czasami zdarza mi się użyć gotowej galaretki, ale wybieram te z najlepszym składem.
Gotowanie to niejedyna pasja, jakiej oddajesz się po pracy. Zdradzisz nam, co jeszcze lubisz robić w wolnym czasie?
Oczywiście :) W wolnym czasie (czyt. stojąc w korku) piszę autorskie opowiadania o Warszawie, w klimatach scfi-thriller, które zostaną już 9 lipca opublikowane w magazynie kulturalnym. Były również czytane w radiu chillizet, zachęcam do ich przeczytania.
Aktywnie udzielasz się w mediach społecznościowych. Czy rozmowy z czytelnikami bloga są dla Ciebie inspirujące?
Każda rozmowa z moimi czytelnikami jest inspirująca, a dzięki blogowi poznałem wiele wspaniałych osób. Żałuję, że nie zawsze mam czas odpisać na każdy komentarz, uwagę itd. Mam nadzieję, że za jakiś czas to się zmieni.
A na koniec pytanie, które powinno pojawić się na początku, czyli jak to wszystko się zaczęło... od kiedy kuchnia jest dla Ciebie ważna i jak długo prowadzisz bloga?
Kiedyś na blogu opisałem moją historię. W ostatniej klasie technikum w semestrze maturalnym moja mama ciężko zachorowała. Babcia zaczęła się nią opiekować i nie miała czasu przygotować obiadu, więc sam zacząłem uczyć się gotować. Pierwszy raz w życiu poczułem ciarki na ciele i wpadłem w trans. Zacząłem wykorzystywać przepisy z Internetu, przerabiać je, eksperymentować, aż te wszystkie pomysły zacząłem spisywać na moim blogu, który w tym roku będzie kończył 3 lata.
Obecnie zupełnie nie wyobrażam sobie życia bez gotowania czy pieczenia. Mam nadzieję, że uda mi się za jakiś czas otworzyć własną kawiarnię z autorskimi wypiekami i deserami :)
Kamil podzielił się z nami przepisem na Czekoladowy placek z owocami:
Czekoladowy placek z owocami
Składniki na ciasto:- 1 szklanka mąki pszennej typ 550
- ½ szklanki kakao
- ½ szklanki maślanki
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 jajka
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100g cukru
- 3 łodygi rabarbaru
- 20 truskawek
- 2 łyżki likieru wiśniowego
- 80g masła
- 50g cukru
- 1 szklanka mąki pszennej
Krok 1:
Osobno wymieszaj składniki na ciasto mokre i suche. Obie części wymieszaj następnie ze sobą
Krok 2:
Gotową masę przełóż do formy i ułóż owoce.
Krok 3:
Przygotuj kruszonkę: Masło, cukier oraz mąkę przełóż do miski i ugniataj ręką, aż powstaną małe grudki. Gotową kruszonką posyp ciasto.
Krok 4:
Ciasto wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez ok. 40 minut aż do tzw. suchego patyczka.
Zobacz też: Jak równo przekroić biszkopt na tort? Wypróbuj ten sposób!
misia5
pyszalka
bietka