Kilka sposobów na przekrojenie biszkoptu

  • 7

Masz w planach zrobić tort. Puszysty biszkopt już przygotowany do pokrojenia. No właśnie! Jak to zrobić, aby części były równe? Mamy dla Was kilka pomysłów!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Kilka sposobów na przekrojenie biszkoptu
fot. Fotolia
Jest kilka sposobów krojenia biszkoptu na równie części. Najprostszym z nich jest użycie specjalnego noża do krojenia ciast - to taka "żyłka" naciągnięta na dwie rączki.

Jednak na pokrojenie biszkoptu jest jeszcze kilka innych sposobów:

1. Możesz naciąć biszkopt dookoła ostrym nożem, a następnie przy użyciu mocnej bawełnianej nitki lub nici dentystycznej włożonej w nacięcie ścisnąć pętlę, która sama przetnie równiutko ciasto.

2. Nitki możesz też użyć jak noża - przesuwając ją powoli raz w jedna stroną, a raz w drugą przyciągaj ją do siebie. W ten sposób wyrównasz ten wypukły wierzch biszkoptu.

3. Możesz też na wybranej wysokości powbijać dookoła biszkoptu wykałaczki i kierując się tym zaznaczeniem przeciąć ciasto nożem.

4. Warto poszperać w szufladach kuchennych naszych babć i mam - może uda się w nich znaleźć taki specjalny długi, ząbkowany nóż przeznaczony właśnie do przekrajania biszkoptu. Wtedy wystarczy odrobina wprawy, by uzyskać idealnie równe części ciasta.

Jeżeli ciasto bardzo przykleja się do noża, warto jest umoczyć nóż w ciepłej wodzie - wtedy przecinanie powinno pójść bez najmniejszego problemu.
 
Bardzo ważne jest, aby biszkopt był dobrze wypieczony. Kiedyś prawdopodobnie do wypieku tak zwanego prawdziwego biszkoptu nie używano proszku do pieczenia.

Trzeba także uważać, żeby biszkopt nie opadł - dlatego najlepiej nie wyjmować go z piekarnika zaraz po upieczeniu, tylko poczekać. Niektórzy wyznają też taką zasadę, że powinno się biszkopt wyjąć i zrzucić z wysokości kolan na ziemię - wtedy na pewno nie opadnie. Czy  jednak jest to skuteczna metoda? Jedni twierdzą, że tak, natomiast inni uważają, że to w niczym nie pomaga.

                  biszkopt
 
Najlepiej, kiedy biszkopt upieczony zostanie dzień wcześniej. Dobrze jest, kiedy kroi się go właśnie następnego dnia. Biszkopt zaraz po upieczeniu jest ciężki do przekrojenia, dlatego nie poleca się tego robić.
 
JAK PRZECHOWYWAĆ CIASTO BISZKOPTOWE?
 
Zaraz po upieczeniu jest ono miękkie i elastyczne - potem szybko twardnieje i wysycha. Powinno być przechowywane w zamkniętych naczyniach, ponieważ bardzo silnie chłonie wszelkie zapachy. Jeżeli chcemy biszkopt przeznaczyć na struclę powinniśmy zawinąć go w wilgotną ściereczkę.
 
Ciasto biszkoptowe można tak naprawdę przygotować na dwa sposoby - "na ciepło" i "na zimno". Pierwsza metoda polega na tym, że ubija się masę, która składa się z jaj i cukru, jednocześnie ogrzewając ją na parze. Masa jajowa ma wtedy podwyższoną temperaturę (jednak, uwaga: nie może ona przekraczać 40 stopni Celsjusza). Dzięki temu cukier, który zawarty jest w masie jajowej rozpuszcza się, natomiast sama masa staje się rzadsza. Dzięki temu do masy dostaje się większa ilość powietrza, co z kolei jest czynnikiem spulchniającym ciasto.
 
Metoda "na zimno" to nic innego jak oddzielenie białka od żółtek. Wtedy samo białko ubija się z cukrem za pomocą miksera. Uwaga! Należy pamiętać, żeby najpierw zacząć ubijać pianę, potem dodać cukier. W przeciwnym wypadku, kiedy dodamy wszystko w tym samym momencie piana może się nie ubić albo ciasto słabo wyrośnie.
 
KILKA UWAG O CIEŚCIE BISZKOPTOWYM
 
Gdyby zdarzyło się, że będziemy masę biszkoptową ubijać ręcznie nie możemy zapomnieć o oddzieleniu białek od żółtka. Białka muszą być ubite na sztywną pianę.
 
Jeżeli będziemy używać mąki, która jest pełnoziarnista, ciasto może wyjść twarde. Wtedy najlepiej jest dodać trochę wody.
 
Ciasto biszkoptowe trzeba umieścić w rozgrzanym piekarniku. Biszkopt pieczemy od razu po wyrobieniu ciasta, kiedy w masie obecne są pęcherzyki powietrza. Jeśli tego nie zrobimy i będziemy czekać z pieczeniem może okazać się, że ciasto słabo wyrośnie. O czym jeszcze warto pamiętać? Piekarnik powinien być szczelny - dostęp powietrza może spowodować, że ciasto najzwyczajniej w świecie stanie się suche.
 
Jeżeli chcemy sprawdzić czy biszkopt jest już upieczony, wystarczy nakłuć jego wierzch cienkim patyczkiem. Jeśli patyczek jest suchy oznacza to, że ciasto jest gotowe.
 
Ciasto biszkoptowe, które upieczone zostało w prawidłowy sposób ma złotożółtą barwę oraz jest wilgotne. Ponadto posiada miękki i porowaty wierzch.