Grzanki mogą mieć różną postać w zależności od tego, czy są podawane jako dodatek do innej potrawy, czy jako samodzielne danie w postaci kanapek na gorąco lub przekąski. Gotowe chrupkie pieczywo jest dostępne w sklepach, ale jest to dodatek tak tani i prosty w przygotowaniu, że lepiej zrobić go samodzielnie. Najbardziej popularne są grzanki w kształcie kostek – należy je przygotowywać z czerstwego chleba lub bułki. Jeśli jednak w domu nie ma takiego, można wykorzystać także świeże, choć o wiele trudniej będzie je pokroić. Pokrojone w kostkę kromki pieczywa należy wysuszyć. Można to zrobić w piekarniku, układając chleb na blasze i susząc w niskiej temperaturze.
 
Szybciej przygotowuje się grzanki z patelni – należy je usmażyć na małej ilości oleju lub na całkiem suchej patelni. Świetnie nadają się jako dodatek do sałatki, np. greckiej lub cezar. Bardzo często podaje się je również do zup, które są gęste i mają gładką, kremową konsystencję. Takie potrawy zazwyczaj mają mało wyrazisty i łagodny smak, a grzanki pozwalają go urozmaicić. Pieczywo można wcześniej obtoczyć w niewielkiej ilości oleju lub oliwy z oliwek wymieszanej z przyprawami, tworząc grzanki czosnkowe lub ziołowe.
 
Zupełnie inaczej przygotowuje się grzanki francuskie, będące doskonałym pomysłem na szybkie i tanie śniadanie. Kromki chleba lub bułki moczy się w mleku wymieszanym z jajkiem, a następnie smaży na patelni. Gotowe grzanki można podawać na słodko z dżemem lub miodem, dlatego są uwielbiane przez dzieci. Równie dobrze usmażone kromki chleba smakują z serem i wędliną. Nie zawsze moczy się je w mleczno-jajecznej mieszance – można również usmażyć je na sucho albo delikatnie skropić wodą lub oliwą. Pieczywo jest wtedy trochę twardsze i bardziej chrupiące. Takie kanapki na gorąco są popularne nie tylko we Francji, ale także we Włoszech, gdzie grzanki z serem mozzarella i pomidorami mają specjalną nazwę – bruschetta.
Zupa cebulowa z grzankami

Zupa cebulowa z grzankami

Smak grzanek należy dostosować do rodzaju przygotowywanej zupy. Grzanki jedynie posolone to klasyczny i uniwersalny smak, który będzie pasował do większości zup, np. zupy serowej lub cebulowej z serem. W przypadku potraw mało wyrazistych, np. zupy brokułowej lub zupy z dyni, grzanki mogą mieć intensywniejszy smak . Doskonale sprawdzą się grzanki czosnkowe, z pieprzem lub intensywnie ziołowe. Wystarczy przed ich smażeniem lub pieczeniem wymieszać kostkę z pieczywa w mieszance ziołowej z odrobiną oleju czy oliwy z oliwek. Grzanki do zupy powinny być dodane jak najpóźniej – najlepiej posypać nimi krem tuż po nalaniu do talerza. Dzięki temu chrupiący dodatek nie rozmięknie tak szybko. Zamiast dodawać od razu całą porcję grzanek, lepiej co jakiś czas dosypywać ich niewielką ilość.

Bruschetta

Bruschetta

Klasyczna włoska grzanka jest posmarowana roztartym czosnkiem i skropiona oliwą z oliwek. Częściej jednak podaje się bruschettę z pomidorami lub z mozzarellą, która przypomina kanapkę na ciepło. Pomidory należy wcześniej sparzyć i obrać ze skórki, a następnie posiekać i wymieszać z ziołami – bazylią, czarnym pieprzem i odrobiną soli. W bogatszych wersjach dodaje się również inne składniki, np. czarne lub zielone oliwki, cebulę czy wędliny. Bruschetta najlepiej smakuje podawana jeszcze na gorąco. Może być doskonałą przekąską, ale także dodatkiem do zupy.

Polecane przepisy do kategorii Grzanki

Znaleźliśmy 276 przepisów w kategorii Grzanki

Grzanki z foremki

Grzanki z foremki

ziutula ziutula
4

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: