Rosół z gęsi

Rosół z gęsi

Rosół z gęsi przyrządza się z korpusu, szyi oraz skrzydeł. Można dodać również kości z wcześniej upieczonej gęsi, dzięki czemu kolor zupy będzie ciemniejszy. Podstawą wywaru są warzywa (marchew, cebula, por, seler, kapusta, pietruszka) oraz przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, lubczyk, goździki). Aby wzmocnić smak zupy, można także dodać cynamon oraz cukier z melasą. Tłusty rosół z gęsi podaje się z ugotowanym makaronem.

Mięso

Mięso

Mięso jest jednym z podstawowych składników w diecie. Dania mięsne nierzadko przygotowuje się na bazie mięsa mielonego, np. wieprzowiny. Do delikatnych i dietetycznych mięs zalicza się drób, z którego przygotuje się rozmaite potrawy, np. pieczonego kurczaka w pomarańczach czy udka w śliwkowej marynacie. Pożywnym obiadem jest gulasz z wołowiny i kapusty włoskiej, który doskonale smakuje podawany z pieczywem. Wyśmienitym składnikiem kanapek są wędliny domowej roboty, które można przyrządzić z pieczonej piersi z kurczaka.

Gęś faszerowana

Gęś faszerowana

Gęś faszerowana to danie, które można przygotować na wiele sposobów. Jako nadzienia można użyć: kaszy gryczanej, jabłek, mięsa mielonego, wątróbki, grzybów, pieczarek a nawet ziemniaków. Doskonałymi przyprawami będą: majeranek, cząber, gałka muszkatołowa i świeżo mielony pieprz. Nadzienie nie wypłynie ze środka, gdy otwór zostanie zaszyty nicią lub spięty wykałaczkami albo szpikulcami. W trakcie pieczenia mięso trzeba podlewać wytapiającym się tłuszczem. Dzięki temu skórka będzie chrupiąca, a wnętrze soczyste.

Gęś pieczona w kawałkach

Gęś pieczona w kawałkach

Gęś pieczoną w kawałkach z warzywami lub owocami przygotowuje się szybciej niż tradycyjną gęś faszerowaną. Dodatki wystarczy ułożyć na dnie blachy lub wymieszać je z gęsiną, a gotowe porcje prosto z piekarnika trafią na talerze. Przygotowanie gęsi w kawałkach ułatwia foliowy rękaw, dzięki któremu mięso szybciej staje się miękkie i jest bardziej soczyste.

Gęś pieczona w całości

Gęś pieczona w całości

Gęś pieczona w całości gości na stołach w dzień św. Marcina, ale jest tak pożywna, że warto ją serwować częściej niż raz do roku. Choć gęsina to najbardziej kaloryczny drób, zawarte w niej tłuszcze są zdrowsze od tych z kaczki czy kurczaka. Pieczona gęś nadziewana jabłkami, kaszą czy ziemniakami najlepiej smakuje z wątróbką gęsią i pasztetem drobiowym.

Czernina

Czernina

Aby przygotować zupę czerninę potrzeba przede wszystkim krwi i podrobów np. z gęsi. Do jej zrobienia należy najpierw ugotować wywar warzywny na podrobach. Można do niego dodać ziele angielskie, pieprz i liście laurowe. Po ugotowaniu dobrze jest odlać nieco warzywnego wywaru i zakwasić go śmietaną. Dopiero wtedy można dodawać krew wymieszaną z mąką. Dzięki temu najważniejszy składnik zupy nie zważy się w połączeniu z gorącym płynem. Zupę należy doprawić do smaku cukrem i solą.

Znaleźliśmy 25 przepisów w kategorii Pierś z gęsi

Pierś gęsi marynowana

Pierś gęsi marynowana

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: