Przetwory z aronii

  • 5

Z tego owocu można zrobić wiele smacznych, a przede wszystkim zdrowych przetworów. Czy wiesz, jak je przygotować? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule - zapraszamy do lektury!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Przetwory z aronii
fot. Fotolia
Ogólnie o aronii

Owoce tego krzewu bogate są w cenne dla ludzkiego zdrowia składniki. W aronii znajdują się następujące witaminy: P, C, PP, B2, B6, E i karotyna (czyli prowitamina A) oraz minerały: wapń, żelazo, miedź, kobalt, jod czy mangan.

Uważa się, że to jedne z najzdrowszych i najbardziej wartościowych dla człowieka owoców. Aronię poleca się w leczeniu nadciśnienia, hemoroidów, cukrzycy oraz miażdżycy i chorób serca. Więcej informacji o właściwościach aronii znajdziesz tutaj.

aronia
Zdjęcie: Fotolia

Przetwory z aronii

Owoce aronii wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. Można z nich przygotować kompoty, soki, nalewki, przeciery, dżemy, galaretki oraz susz. To, w jakiej formie utrwalisz owoce aronii, zależy tylko od Ciebie!

Niektórzy narzekają na jej cierpki smak. Jest sposób, by temu zaradzić - wystarczy włożyć aronię na 48h do zamrażalnika. Po tym czasie smak owoców będzie znacznie łagodniejszy.

Przetwory z aronii zawierają wiele witamin i minerałów. Kiedy możemy je przyrządzać? Od połowy sierpnia do połowy września. Od czego zacząć? Najpierw należy przygotować słoiki (na dżemy, kompoty  i przeciery) oraz butelki (na sok). Nie muszą być nowe, ważne jest natomiast, by je starannie umyć i wyparzyć.

Zwróć uwagę, czy nie są wyszczerbione i uszkodzone (pod wpływem ciepła mogą pęknąć). Sprawdź też zamknięcia słoików - zakrętki powinny być umyte i wysuszone. Będziesz potrzebować także sporej ilości cukru. Kiedy wszystko będzie gotowe, możesz zacząć przygotowywać przetwory.

przetwory z aronii
Zdjęcie: Fotolia

Dżem z aronii

Dżemy przyrządza się z całych bądź pokrojonych owoców. Owoce należy smażyć (niezbyt długo) z dodatkiem cukru (cukier jest czynnikiem konserwującym, łączy się z pektynami, które zawarte są w owocach i tworzy galaretkę). Jeśli chcesz "poprawić" smak dżemu, możesz dodać do aronii kwaśnych jabłek bądź owoców dzikiej róży lub po prostu skropić owoce cytryną.

Ze względu na sporą zawartość cukru, dżem z aronii jest bardzo kaloryczny. Niektórzy, aby zmniejszyć ilość cukru, zamieniają go na produkty żelujące, które zagęszczają smażone owoce. Warto pamiętać, że zawierają one jednak dużo konserwantów! . Jeśli chcesz, by przetwory były niskocukrowe, możesz znacznie zmniejszyć jego ilość, ale pamiętaj, że pasteryzacja słoików będzie wtedy niezbędna.

Już wiesz, o czym musisz pamiętać, przyrządzając pyszne dżemy z aronii. My polecamy skorzystać z naszych sprawdzonych przepisów.

Dżem z aronii i jabłek smakuje wyśmienicie, nie tylko jako dodatek do kanapek! Połączenie smaku jabłka z aronią to strzał w dziesiątkę, o czym warto przekonać się samemu. Wypróbujcie przepis, którym dzieli się Aginaa i koniecznie podzielcie się swoimi smakowymi wrażeniami.

dżem z aronii

Na zimowe chłody idealna będzie konfitura z aronii i śliwek. Doskonale nadaje się do naleśników oraz jako dodatek do ciast. Można ją także zjeść "zwyczajnie", na kanapce, popijając ciepłą herbatą. Czy ktoś oprze się takiej pyszności? Autorką przepisu jest Gatita.

A co powiecie na dżem dyniowo-aroniowy? Jest smaczny i wartościowy, a w dodatku zawiera małą ilość cukru. Dzięki aronii ma ciemny kolor, dynia nadaje ciekawego smaku. Macie ochotę spróbować tej pyszności? My zachęcamy, przepis poleca Mniam1.

Jakie owoce poza jabłkami wspaniale komponują się ze smakiem aronii? Czekoladka_m poleca pyszny dżem gruszkowo-aroniowy. Ci, którzy uwielbiają soczyste, słodkie gruszki, wiedzą już, jak mogą je wykorzystać. Polecamy wypróbować ten przepis.

Sok i kompot z aronii

Sok jest bardzo łatwy w przygotowaniu.  Wystarczy zasypać w sokowniku owoce aronii cukrem. Pod wpływem pary wodnej uwolni się zawarty w nich sok, który z sokownika odprowadzany jest przy użyciu wężyka. Pozostałe owoce można wykorzystać, przygotowując dżem.

Sok należy potem dosłodzić (zgodnie z preferencjami) i pasteryzować. Kompot natomiast przygotowuje się w następujący sposób: należy zalać świeże owoce wodą z cukrem i świeżą cytryną, a potem - podobnie jak sok - również pasteryzować.

Poznaj nasze sprawdzone przepisy na sok i kompot z aronii.

Sok z aronii z sokownika przygotowała dla Was aginaa. Polecamy pić go przez całą zimę, ponieważ wzmacnia odporność i chroni przed infekcjami. Możesz dodać go do herbaty. Autorka przepisu poleca go wszystkim - jest pyszny i warto się o tym przekonać!

JaNina także zrobiła sok aroniowy. Jeśli pracujesz przed komputerem, pij go tak często, jak tylko się da. Dlaczego? Otóż sok z aronii, dzięki zawartym w nim składnikom regeneruje narząd wzroku i poprawia ukrwienie gałki ocznej. Samo zdrowie!

sok z aronii

Kompot z czarnej porzeczki i aronii przygotowała iwa643. Latem, kiedy owoce są świeże i soczyste, ten napój smakuje naprawdę wyśmienicie, a co najważniejsze, orzeźwia w upalne dni. Jest łatwy w przygotowaniu.

Sprawdź także przepis na kompot z suszonych jabłek i aronii. Najlepiej smakuje drugiego dnia po przygotowaniu. Suszone jabłka i aronia to bardzo dobre połączenie smaków. Przekonajcie się sami. Poleca suri29.

Z aronii można przygotowywać także pyszne przeciery. Wystarczy przetrzeć aronię z cukrem (w proporcji 1:1), oczywiście można też dodać inne owoce. Następnie należy wszystko podgrzać w garnku i przełożyć do gorących słoików. W przecierze znajduje się najwięcej witamin i minerałów.

Możliwości jest wiele, z pewnością spośród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli macie inne, sprawdzone przepisy na przetwory z aronii, koniecznie podzielcie się z nami!



Odkryj przepis na cielęcinę w soku z aronii z winogronami i wanilią >>>