Rodzaje i zastosowanie serów

Ser idealnie pasuje do wielu dań. Czy ktoś z Was jest w stanie wyobrazić sobie pizzę lub zapiekankę bez tego dodatku? Zapewne nie! Rodzajów sera jest wiele, warto skosztować wszystkich. Zobacz, czy je znasz?

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Rodzaje i zastosowanie serów
fot. Fotolia

Żółty ser do Polski przywędrował z Holandii. To tam znajduje się jego królestwo. W naszym kraju produkuje się prawie 100 gatunków sera i trudno by było omówić każdy. Należy pamiętać, że ser spożywany w dużych ilościach jest tuczący ale nie możemy wykluczyć go z naszego menu, ponieważ jest on źródłem wapnia, fosforu oraz witaminy A i D.

Jeden plasterek sera dostarcza nam więcej substancji odżywczych niż szklanka mleka. Zawiera wartościowe białko, a jego spożywanie zapobiega powstawaniu próchnicy.
Warto jednak wiedzieć, że podnosi poziom cholesterolu, a ze względu na dużą zawartość soli osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny go ograniczyć.

Ser jest pyszny na zimno i na ciepło. Niezastąpiony w przygotowaniu kanapek, zapiekanek czy pizzy. Równie często dodawany do farszów, sałatek, zup i past. Można go także obtoczyć w panierce i usmażyć. Ser otrzymuje się z mleka pełnego, odtłuszczonego lub z mieszaniny obu tych rodzajów. Jest bardzo wiele gatunków sera, ale zazwyczaj są to sery podpuszczkowe.

Warto wyróżnić kilka typów sera i wiedzieć co je charakteryzuje:

-Ser szwajcarski. Dużą rolę w jego wyglądzie stanowią duże oczka, łagodny smak, który lekko przypominający smak orzechów. Popularne sery tego typu, które są łatwo dostępne w Polsce to: Ementaler, Mazdamer, Radamer, Sokół, Bagnes, Schabziger, Appenzeller i Radette.

-Ser holenderski. Jest najbardziej popularnym serem o delikatnym smaku i zapachu, nie ma praktycznie oczek. Wyróżnia go delikatny, słodko-kwaśny smak. Najpopularniejsze sery tego typu to: Gouda, Morski, Edamski, Podlaski i Liliput.

-Ser holendersko-szwajcarski. Bardzo delikatny, lekko maślany, ma malutkie nieregularne dziurki. Idealnie się topi. Np. Mazur (osobiście uważam, że jest najlepszy!).

-Ser włoski. Podzielić możemy go na: sery twarde, miękkie i ziarniste. Pierwsze z wymienionych mają cierpki i lekko pikantny smak, z reguły dodaje się je do potraw w formie startej, ponieważ są bardzo twarde; np. Parmezan, Grana.
Sery miękkie używane są głównie do deserów i sałatek. Są to m.in. Mozzarella i Ricotta.
Sery ziarniste powstają z połączenia mleka krowiego i koziego. Są bardzo intensywny w smaku i zazwyczaj przerośnięte pleśnią, np. Gorgonzola.

-Ser angielski. Ma jednolitą konsystencję, jest dość twardy i kruchy; zazwyczaj posiada intensywną barwę, zapach i smak, a jego rodzaje to np. Cheddar, Colby oraz odmiana sera miękkiego i kremowego, przypominającego serek topiony, czyli „Śmierdzący Biskup”.

-Ser bałkański. Ser solankowy. Biały lub delikatnie kremowy, bardzo delikatny w smaku.
Sery tego gatunku doskonale komponują się z winami. Polecam podawanie ich do wielu dań, zgodnie z przeznaczeniem. Podczas przechowywania należy uważać, aby nie dopuścić do jego wyschnięcia. Najlepiej owijać go bawełnianą ściereczką.