Wina na różne okazje

  • 6

Czy nigdy nie zastanawialiście się, jakie wino pasuje do konkretnej potrawy albo w jakim kieliszku je podać? Jeśli choć raz mieliście takie wątpliwości, ta porada jest dla Was.

         
ocena: 4/5 głosów: 11
Wina na różne okazje
fot. Fotolia

Nieodzowny dodatek do romantycznych kolacji czy biznesowych spotkań. Winem wnoszone są toasty przypieczętowujące zawarcie nowego kontraktu czy przyjęcie oświadczyn. Każdy z nas prawdopodobnie ma swój ulubiony rodzaj wina. Można rozróżnić wiele jego odmian - od słodkich, po wytrawne; od białych po czerwone. W zależności od rodzaju dania, dobieramy odpowiednie wino.

Zapewne nie raz spotkaliśmy się z sytuacją w markecie, kiedy przy stoisku z mięsami dostrzegliśmy wina, przy stoisku z serami – tak samo. To nie pomyłka! Jak wspomniałam wyżej, różne wina dobiera się w zależności od potrawy a takie umiejscowienie ich w sklepie to tylko „podpowiedź” dla nas, które wybrać. Wino to nie tylko napitek – w kuchni bardzo często używa się go, aby poprawić smak i nadać wyraźniejszego charakteru. Przykładowo, podczas duszenia podlewa się winem np. mięso.

Warto co nieco dowiedzieć się o winach, gdyż właściwe ich stosownie i przechowywanie, ustrzeże nas przed wyrzuceniem – to przydatne, zwłaszcza, jeśli nabyliśmy wino dobrej jakości.

Nazwa wina, jest najczęściej nazwą regionu, z którego pochodzi bądź nazwą firmy, która go wyprodukowała.

Data na etykiecie wina mówi o roku winobrania. To bardzo ważne, gdyż w niektórych regionach pogoda płata figle i przez to, to samo wino może być w jednym roku słodsze, a w innym kwaskowate.

W zależności od rodzaju wina, możemy przetrzymywać je w różnych temperaturach:
WINO BIAŁE: 8-14 st.
WINO CZERWONE: 13-18 st.
WINO RÓŻOWE: 8-12 st.
WINO MUSUJĄCE: 6-8 st.

Jak wspomniałam wcześniej wina podaje się przede wszystkim do dań. Możemy stosować różne kolory i rodzaje win, w zależności od potrawy:

BIAŁE MIĘSO: białe wytrawne, półwytrawne lub półsłodkie
CZERWONE MIĘSO: czerwone wytrawne, półwytrawne lub półsłodkie
RYBY: białe wytrawne lub półwytrawne, różowe wytrawne lub półwytrawne
SERY: pasuje każdy rodzaj wina, najczęściej jednak stosuje się białe.
SAŁATKI: białe i różowe
DESERY: białe, różowe i czerwone (półsłodkie lub słodkie)

Wino pije się w kieliszkach, które także różnią się między sobą - w zależności od rodzaju wybranego wina.
WINO BIAŁE: stosuje się wino o pojemności 200-300 ml. Kształt czaszy przypomina kształt tulipana. Zwęża się do góry. Kieliszek na wysokiej nóżce.
WINO CZERWONE: pojemność ok. 300-500 ml. Czasza bardziej pękata, owalna, w kształcie kuli. Na smukłej nóżce.
SZAMPAN: pojemność kieliszka to ok. 150-250 ml. Posiada smukłą czaszę, na wysokiej nóżce.