Niewątpliwą zaletą rzeżuchy jest fakt, że bez żadnego problemu można hodować ją w domu. Wystarczy talerz, wata lub gaza, woda i nasionka. Choć wygląda niepozornie, bo jest dość drobna i delikatna, jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów. Można nawet spotkać się z twierdzeniem, że swoimi właściwościami przewyższa sporą ilość warzyw i owoców.
- wzmacnia naszą odporność
- zalecana jest osobom z niedoczynnością tarczycy
- działa dezynfekująco
- działa moczopędnie
- wzmacnia włosy i paznokcie
- zapobiega wysypce trądzikowej
- oczyszcza krew
- reguluje przemianę materii
- poprawia pracę nerek
- łagodzi bóle stawowe
- obniża poziom cukru we krwi
Ponadto, rzeżucha zawiera dużo cennych witamin i minerałów, między innymi magnez, potas, chrom, wapń oraz witaminy C, B, D, PP, A.
Pewnie wielu z Was zastanawia się, w jaki sposób ją spożywać, do czego dodać, z czym jeść. Otóż rzeżuchę możemy dodawać do sałatek, surówek, różnego rodzaju past mięsnych, rybnych, twarożków, zup, pieczywa, warzyw. Ponieważ ma specyficzny i lekko ostrawy smak, świetnie „podkręci” naszą potrawę.
Rzeżuchę warto jeść nie tylko na zimno, w postaci świeżych kiełków czy listków. Nadaje się także do jedzenia na ciepło, np. do dań chińskich na bazie makaronu sojowego. Wystarczy ją lekko podsmażyć i dodać do potrawy.
Warto wprowadzić ją na stałe do diety, ponieważ już niewielka ilość dostarcza naszemu organizmowi solidną dawkę niezbędnych składników. Tak więc, niech zagości w naszych domach na stałe, nie tylko od święta!
Zobacz przepis na pyyyszną sałatkę z rzeżuchą >>>
Nina W.
zewa
To prawda, ma specyficzny zapach ale za to jaka jest zdrowa.
karola25
zewa
O tak :)