Sałatki z octem

Czy można rozsmakować się w occie? Tak, pod warunkiem, że skosztujemy prawdziwego, dokładnie wyselekcjonowanego naturalnego octu winnego.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Sałatki z octem

Czasy, kiedy na półkach w sklepie znajdował się tylko ocet szczęśliwie minęły. Dziś mamy zaś całe półki pełne dziesiątek rodzajów octów. Wśród nich najbardziej popularny ocet winny (np. CIRIO). Dlaczego to właśnie on staje się niezbędny przy przyrządzaniu letnich potraw?

Nie ma powodu do kwaśnej miny - ocet winny to naturalny produkt wytwarzany z wina gronowego. Jego kwaskowaty smak przynosi orzeźwienie w wakacyjne upały, dlatego doskonale sprawdza się jako uzupełnienie letnich sałatek.

W occie winnym znajduje się wiele witamin, między innymi potas, fosfor i magnez. W czerwonym occie winnym CIRIO znajdziemy również garbniki, które działają przeciwzapalnie i obkurczająco na błony śluzowe jelit. Ponadto ocet oczyszcza organizm z zastarzałych złogów, poprawia trawienie i wchłanianie żelaza, przyspiesza spalanie tłuszczów i ku uciesze wszystkich pań hamuje apetyt.

Niepewnym pozytywnych właściwości octu przypomnimy, że to naturalny całkowicie bezpieczny produkt. Przyspiesza przemianę materii i działa antybakteryjnie. Co ciekawe, we Włoszech pija się czasem rozcieńczony, posłodzony ocet jako aperitif.

Ocet to przyprawa, która potrafi udoskonalić smaki zarówno prostych, jak i wyrafinowanych dań. Jest istotnym składnikiem sosów, począwszy od wszystkich majonezowych, skończywszy na najbardziej tradycyjnym sosie vinaigrette. Zwykła zielona sałata skropiona kilkoma kroplami octu wymieszanego z oliwą z oliwek zmienia się w wytworne i smakowite danie.

Octu możemy używać w niewielkich ilościach, gdyż jego podstawowym zadaniem jest podkreślenie i wydobycie, a nie zagłuszenie walorów smakowych potraw.

Sałatki z octem przepisy >