Sangria - czyli pomysł na lato w środku zimy

  • 3

Sangria to doskonały napój z owoców i wina, który można pić nie tylko latem. Pyszną sangrie możemy przyrządzić także z użyciem domowego wina.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Sangria - czyli pomysł na lato w środku zimy

Świat Domowych Alkoholi | Przefermentuj.to

Wino, woda

Starożytni grecy uważali picie nie rozcieńczonego wina za barbarzyństwo. Ówczesne, wyjątkowo kwaśne i zmieszane z żywicą, a nawet oliwą trunki wymagały mocnego rozcieńczenia. Dziś większość win jest zdecydowanie bardziej pijalna, ale zwyczaj mieszania winnego soku nie tylko z wodą jest nadal często praktykowany. Najpopularniejszy taki mix to Sangria – wywodzące się z się z Hiszpanii połączenie wina, owoców i wody, pite szczególnie chętnie latem dla orzeźwienia. Słowo Sangria wywodzi się od hiszpańskiego sangre, czyli krew. Nazwa ta nawiązuje do krwistoczerwonego koloru tego napoju.

Jakie wino użyć do sangrii?

Biorąc pod uwagę, że sangria jest napojem owocowym, nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że najbardziej pasującym winem, jest właśnie domowe wino owocowe. Należy pamiętać, że cukier, owoce i przyprawy skutecznie masują smak wina i nie będzie ono na pierwszym planie. Możemy, oczywiście użyć także wina kupione w sklepie. Najlepszym wyborem będzie żywe, młode, wibrujące na języku czerwone wino.
 

Jak przygotować sangrię?

Przepisów na sangrie jest tyle, ile ludzi, którzy ją robili. Istnieje nieskończona ilość wariancji na temat tego napoju. Są jednak, przynajmniej dwa niezmienne składniki : wino, owoce. Większość przepisów zaleca też dodanie wody lub wzmocnienie napoju odrobiną brandy, rumu czy mocnego likieru. Dowolne owoce sezonowe lub z puszki należy skroić do dużego dzbanka, a następnie zalać je winem z dodatkiem kilku kropel mocnego alkoholu i wody mineralnej. Latem możemy użyć do jej sporządzenia malin, jeżyn, truskawek czy poziomek. Jesienią warto spróbować sangrii z jabłkami i owocami egzotycznymi – ananasem, papają, melonem.
 

Jak podawać sangrię?

Sangrię podajemy schłodzoną, z lodem, najlepiej w wysokich szklankach przyozdobionych plastrem pomarańczy lub cytryny. Zamiast kostek lodu można dodać zamrożone maliny lub truskawki, które dodatkowo wzbogacą smak napoju. Zimą sangrię można podać w temperaturze pokojowej. Będzie stanowić dobry akompaniament dla deserów i słodkich przekąsek.


Jak przechowywać sangrię?


Możemy zrobić także większe zapasy sangrii. W tym celu owoce należy pozostawić w winie na okres 1-2 dni. Następnie napój musimy przefiltrować i przelać do butelek. Zamknięte butelki przechowujemy w ciemny i zimnym miejscu.