Skarby nadchodzącego lata

  • 2

Niedługo wraca upragniona wiosna, a chwilkę później lato. Wysokie temperatury, żar bijący z nieba, piękne krajobrazy oraz pyszne dary tych dwóch, iście wspaniałych pór roku.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Skarby nadchodzącego lata
fot. Fotolia

Wydłużające się dni, rosnąca temperatura, dwie wspaniałe pory roku. Wakacje, urlopy, wyjazdy. Cóż piękniejszego? Nic, tylko żyć i nie umierać.

W lecie mamy prawdziwą bombę apetycznych darów natury. W lasach jagody, w ogrodzie truskawki. Wszyscy się nimi zajadamy i wychwalamy. Oprócz letniego spaceru do lasu, możemy połączyć przyjemne z pożytecznym. Zbierając w lesie jagody zbieramy źródło witamin i przeciwutleniaczy. Jagody działają na nasz układ trawienny. Napar z tych leśnych darów uspokaja nas, leczy z bólu, natomiast syrop z jagód uzdrawia i pomaga m.in. w przypadku kaszlu.

Oprócz jagód mamy także maliny, truskawki, gruszki, winogrona oraz jabłka. Każdy z tych owoców da nam mnóstwo witamin, które zbawiennie wpłyną na nasz organizm, a soki z nich przyrządzone nas odświeżą, natomiast syropy pozwolą pozbyć się przeziębienia. Warto jest więc przygotować sobie je na zimę. Przygotowane soki, np. z jabłek, pomarańczy czy cytryny można zamrozić i poczęstować dzieci pysznymi i wolnymi od chemii lodami. Warto też przygotować sobie np. cytrynową herbatę z liściem mięty.

Nie wyobrażam sobie lata bez rodzinnych pikników, które można przygotowywać każdego dnia i to o każdej porze. Na ruszt oprócz ryby czy mięsa, możemy dołożyć pomidory z nadzieniem lub pyszne banany, które można śmiało potraktować grillowym żarem. Wiele warzyw i owoców można ugrillować, a dania z nich smakują i są pożywne oraz bardzo zdrowe.

Jak lato to upał, a jak upał to picie wody, która wpływa na nasze samopoczucie i sylwetkę. Normalnie powinniśmy jej spożywać ok. 2 litry dziennie, w upale zdecydowanie zaleca się zwiększenie jej ilość dla naszego zdrowia.

Lato się zbliża wolnymi krokami i na pewno warto pomyśleć i dowiedzieć się, co z lasu jest dla nas dobre i przede wszystkim pomocne.