S'mores

Co roku 10 sierpnia w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony National S'mores Day - Krajowy Dzień Smorsów.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
S'mores

S'more (czasem pisane smore), l.mn. s'mores, jest tradycyjnym przysmakiem nocnego biwakowania przy ognisku w USA i Kanadzie zawierającym pieczony marshmallow i płaski kawałek czekolady między dwoma krakersami graham.

S'more to skrót wyrażenia "some more" "trochę więcej" - gdy ktoś wpadł na pomysł na ten przysmak zanim dano mu nazwę a ponieważ przysmak jest prosty, łatwy i smaczny, każdy chciał go trochę więcej - w j. angielskim skróty wyrażeniowe są częste tak więc narodziła się jego nazwa.

Pierwszy opublikowany przepis można znaleźć w wydaniu "Tramping and Trailing with the Girl Scouts" w r. 1927. Nie jest całkowicie wiadomo, czy Girl Scouts były pierwsze z robieniem smorsów, ale już dwa lata wcześniej raporty na temat grupy je opisywały i wygląda na to, że nie ma wcześniejszych wzmianek o tym przysmaku.

Nie ma nic prostszego niż zrobienie smorsa. Najpierw każdy kempingowiec duży i mały musi sobie znaleźć długi kij, prosty z ostrym czubkiem, ale jeszcze lepiej z dwoma czubkami. Następnie wszyscy siadają wokół kempingowego ogniska. Teraz najlepsza część - każdy przygotowuje sobie krakersa grahamka i kawałek czekolady, nabija marshmallow na czubek kija i piecze go nad ogniem uważając, bo może on spłonąć w ogniu lub roztopić się wpadając do ogniska - i gdy marshmallow jest tak w sam raz upieczony wtedy nakłada się go na krakersa z czekoladą i przykrywa drugim krakersem zgniatając lekko i delektuje się pałaszując smorsa natychmiast, z jedną uwagą - marshmallow jest bardzo gorący i trzeba uważać, aby sobie ust nie poparzyć.

Mmm, delicious - mmm pyszności.

Polecam mój przepis na Smorsy domowe*Girl Scouts of the United States of America - to skautowa organizacja dla dziewcząt w USA, powstała 12 marca 1912 roku, liczy ponad 20 milionów skautek.