Sok pomarańczowy to cenne źródło hesperydyny. Warto go pić!

Sok pomarańczowy jest jednym z nielicznych źródeł hesperydyny, w dodatku zawiera więcej hesperydyny niż witaminy C. Picie soku pomarańczowego może pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Sok pomarańczowy to cenne źródło hesperydyny. Warto go pić!
fot. Adobe stock

Co zawiera sok pomarańczowy?


Zapewne wiesz, że cytrusy są bogate w witaminę C. Warto je jeść, podobnie warto sięgać po świeżo wyciskane soki owocowe, m.in. sok pomarańczowy. Jednak oprócz witaminy C, sok pomarańczowy jest dobrym źródłem hesperydyny. Okazuje się, że zawartość hesperydyny w soku pomarańczowym jest wyższa niż zawartość witaminy C.

Co istotne, więcej hesperydyny zawierają świeże owoce pomarańczy, jednak przyswajalność tego składnika z owoców i z soku jest taka sama, dlatego warto sięgać po sok pomarańczowy!

Oprócz witaminy C i hesperydyny, sok pomarańczowy zawiera również witaminy A, E, witaminy z grupy B, żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor.

Za co odpowiada hesperydyna?Hesperydyna to właśnie ten żółty barwnik znajdujący się w miąższu skórki owocowej. Najwięcej hesperydyny znajduje się w cytrynie, pomarańczy, grejpfrucie, jest obecna także w morelach, aronii, czarnej porzeczce, a nawet w papryce.

Hesperydyna jest związkiem polifenolowym o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i odpornościowym. Co to oznacza w praktyce? Wzmacnia działanie witaminy C, uszczelnia naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu.

Warto pić sok pomarańczowy!


Picie soku pomarańczowego przynosi ulgę w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego: pity między posiłkami skutecznie łagodzi zgagę. Sok pomarańczowy rozpuszcza kwasy, a więc spełnia swoją rolę w przeciwdziałaniu powstawania kamieni nerkowych. Ponadto reguluje pracę jelit, eliminuje niestrawiony pokarm, zapobiega zaburzeniom trawienia.

Sok pomarańczowy zawiera silny antyoksydant w postaci witaminy C, która ma szereg zdrowotnych właściwości:
  • zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie
  • przeciwdziała utracie słuchu
  • wspomaga wzrok
  • zmniejsza ryzyko powstania nowotworu
  • przyspiesza leczenie grypy.

Co wybrać: sok pomarańczowy czy pomarańcze?


Zwykle za lepszy wybór uważa się świeże owoce, jednak sok 100%, a zwłaszcza ten świeżo wyciskany jest doskonałym wyborem. Przyswajalność hesperydyny z soku pomarańczowego jest taka sama jak z owoców. W soku korzystne składniki są także bardziej skoncentrowane. Pij zatem sok na zdrowie!