Wywiad z Zuzanną Antecką – Dietetykiem Oraz Ekspertką Kampanii „Soki i Musy – witaminy w smart formie”

Sprawdźmy, jak ważne jest uzupełnianie witamin w diecie. Dietetyk Zuzanna Antecka przekonuje, że soki i musy to najlepsze połączenie smaku i witamin!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Wywiad z Zuzanną Antecką – Dietetykiem Oraz Ekspertką Kampanii „Soki i Musy – witaminy w smart formie”
fot. Zuzanna Antecka
Jakie są najważniejsze założenia zbilansowanej diety?

Nasza dieta powinna być przede wszystkim różnorodna. Im więcej jest kolorów, smaków, zapachów, przypraw na naszych talerzach, tym większa szansa, że dostarczamy swojemu organizmowi wszystkich wartościowych składników odżywczych. Musimy pamiętać również o pewnych proporcjach w diecie. Powinny przeważać produkty niskoprzetworzone, roślin warto jeść zdecydowanie więcej niż produktów zwierzęcych, a słodyczy mniej niż warzyw. A kluczem do dobrego żywienia jest umiar, czyli umiejętność oceny, ile jedzenia mój organizm potrzebuje, by dobrze funkcjonować.

Jakie znaczenie w zbilansowanej diecie mają soki?

Soki mogą być wartościowym urozmaiceniem naszej diety. Sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy nie mamy czasu na przygotowanie czy zjedzenie pełnego posiłku. Mogą uzupełnić nasze danie w wartościowe składniki odżywcze i z powodzeniem zastąpić jedną z 5 zalecanych porcji owoców i warzyw dziennie. W podobny sposób możemy korzystać z musów owocowych i owocowo-warzywnych, które mogą stanowić wartościową i wygodną przekąskę.

Czy sok może być alternatywą dla owocu?

Soki, pod względem wartości odżywczych, są bardzo zbliżone do owoców i warzyw. Do ich produkcji nie wykorzystuje się substancji konserwujących, barwników, cukrów ani słodzików. W różnorodnej, dobrze zbilansowanej diecie możemy 1 porcję owoców dziennie zastąpić właśnie szklanką soku lub saszetką musu owocowego.
 
Czy soki odchudzają?

Nie ma składników ani produktów, które w cudowny sposób powodują utratę masy ciała. Chudnięcie to proces, na który składa się bardzo wiele elementów. Najważniejsza jest dieta o kaloryczności dopasowanej do naszych potrzeb, kolorowa, smaczna i różnorodna. Jako dodatek wspierający chudnięcie najlepiej sprawdza się codzienna aktywność fizyczna (spacery, zakupy, sprzątanie, jazda na rowerze). Soki i musy natomiast mogą być elementem diety sprzyjającej chudnięciu, pod warunkiem, że będzie ona odpowiednio zbilansowana.

Kto powinien pić soki?

Soki świetnie sprawdzają się jako dodatek do diety osób zapracowanych, którym trudno jest znaleźć czas na pełen posiłek. Mają wygodną, łatwą do zabrania ze sobą formę. Dlatego łatwo jest nam w ten sposób uzupełnić w warzywa i owoce również dietę dzieci. Dzięki ogromnej różnorodności soków dostępnych na naszym rynku, mogą one sprawdzić się, jako sposób na urozmaicenie naszych jadłospisów. To samo zresztą można powiedzieć o musach owocowo-warzywnych.

Jak nawodnić nasz organizm latem?

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na płyny zależy m.in. od temperatury otoczenia. Gdy jest gorąco, powinniśmy zatem pić więcej. Podstawowym płynem dla naszego organizmu jest woda. Ale do bilansu płynów w ciągu dnia wliczają się również inne napoje, chociażby soki czy herbaty, a także jedzenie w formie półpłynnej - musy, koktajle, zupy. Latem szczególnie ważne jest regularne spożywania płynów. Najlepiej mieć w plecaku, torebce, biurko cały czas butelkę wody, a do posiłków sięgać również po inne produkty - herbatę, soki, mleko, czy nawet kawę, która wbrew powszechnej opinii nie powoduje odwodnienia.