Sól soli nierówna?

  • 1

Sól morska, kamienna czy warzona? Która jest najzdrowsza? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące różnych jej gatunków znajdziecie w artykule. Zapraszam!

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Sól soli nierówna?
fot. Fotolia
Sól kamienna
Sól kamienną w pozyskuje się w kopalinach, największa w Polsce znajduje się w Kłodawie. Inaczej mówiąc, jest to minerał halityt, wydobywany z głębi ziemi.

Może mieć barwę od białej do pomarańczowej, ta ma domieszkę żelaza, zieloną z domieszką związków miedzi, niebieską, oraz szarą. Może być lekko gorzkawa w smaku. Jest bogatsza od soli warzonej w biopierwiastki. Jest cennym źródłem mikroelementów.

Sól morska
Ma zbliżony skład do soli kamiennej. Pozyskuje się ją z odparowania wody morskiej w promieniach słońca. Występuje w różnych kolorach – jest to zależne od miejsca, z którego pochodzi. Zawiera śladowe ilości alg i innych mikroorganizmów żyjących w oceanach.

W soli morskiej można znaleźć śladowe ilości siarki, magnezu, wapnia, potasu. Sól morską można kupić w postaci rożnych mieszanek, np. z pieprzem, z ziołami. Dzięki dodatkom ziół, nie tylko zyskujemy bogatszą w smaku przyprawę, ale w naturalny sposób ograniczamy ilość spożywanej soli.

Sól warzona
Jest to najbardziej popularny gatunek soli. Jest ona oczyszczona. W kolorze biała jak śnieg, w smaku oczywiście słona. Warzenie soli polega na odparowywaniu na gorąco solanki, czyli wodnego roztworu soli kamiennej. Otrzymuje się w ten sposób czyste kryształki chlorku soli. W soli warzonej prawie nie występują mikroelementy. Zawiera jedynie jodek potasu lub inne sole jodu, które wykorzystywane są w ramach profilaktyki schorzeń tarczycy. Można w niej znaleźć dosłownie śladowe ilości pierwiastków jak: siarka, magnez, wapń, potas.
Niewiele osób wie, że sól poddawana jest także procesowi wędzenia. Taka jej odmiana popularna jest w Danii i Meksyku. Najszlachetniejsza wędzona sól pochodzi z francuskiej Bretanii.

Najcięższa sól morska w kryształkach suszona jest na słońcu, a potem umieszczana na wędzonych dębowych beczkach, używanych wcześniej do produkcji wina Chardonnay.

Sól w zależności od warunków klimatycznych może mieć barwę, różową, czerwoną, albo czarną.

Najpopularniejsza - czerwona zwana Alaea Hawaiian Sea Salt, to sól morska wymieszana z iłowym, czerwonym pyłem wulkanicznym. Charakterystyczna jest nie tylko barwa kryształków, ale także smak, a raczej faktura - musująca. Z kolei czarna sól hawajska używana jest nie tylko w kuchni, ale też do kąpieli. Zawierająca aktywny węgiel.

Sól różowa wypłukiwana jest przez gorące źródła, znajdujące się w Andach. Jest to inaczej sól peruwiańska. Z kolei czarna sól indyjska zwana Kala Namak ma kolor szary i siarkowy posmak.