Sposób na uporczywe plamy

  • 1

Na pewno każdy pamięta zmagania z plamami, których za nic na świecie nie dało się usunąć oraz zniszczone przy tym ciuchy i dywany.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Sposób na uporczywe plamy
Są sposoby na pozbycie się praktycznie każdej plamy, trzeba tylko wiedzieć kilka rzeczy. Podstawą sukcesu jest rozpoznanie rodzaju materiału i plamy, by móc bezpiecznie ją wywabić. Kolejną żelazną zasadą jest zakaz prasowania tkaniny, gdyż to jedynie utrwali plamę. Poniżej kilka porad związanych z wywabianiem niektórych uporczywych plam.

ATRAMENT Najpierw spłukać dużą ilością wody z dodatkiem soli, następnie polać spirytusem. Można użyć soku z cytryny wymieszanego z solą i zostawić na kilkanaście minut, a potem wypłukać.

BURACZKI Świeżą plamę posypać boraksem, zlać gorącą wodą i zostawić. W przypadku plam zaschniętych tkaninę moczyć w zimnej wodzie, posypać boraksem i zostawić na kilka godzin.

CZEKOLADA Namoczyć tkaninę w mleku i wyprać w mydlanej wodzie. Można także użyć gliceryny i spłukać dużą ilością wody.

CZERWONE WINO Na plamę położyć grubą warstwę soli, wymieniając często na świeżą. Spłukać wodą, a pozostałe resztki usunąć przy użyciu soku z cytryny.

DEZODORANT Płukać w wodzie z dodatkiem wywabiacza do plam, następnie czyścić salmiakiem i dobrze wypłukać.

DŁUGOPIS Najlepiej przetrzeć plamę wacikiem nasączonym alkoholem, spirytusem lub wypłukać w wodzie z dodatkiem soku cytrynowego.

FARBA DO WŁOSÓW Plamę przetrzeć wodą utlenioną, dodając amoniak i dobrze wypłukać.

KAWA/HERBATA Posypać jak najszybciej solą, wyprać w gorącej wodzie z dodatkiem proszku lub innego środka piorącego. Do usunięcia starych plam używać roztworu wody utlenionej, gliceryny z dodatkiem amoniaku i dobrze wypłukać (lub przetrzeć boraksem).

KREW Świeże plamy najpierw moczyć w bardzo zimnej wodzie, również z dodatkiem soli. Stare plamy usuwać przy pomocy słabego roztworu amoniaku, wody utlenionej lub perhydrolu. Jeśli zostaną żółte zacieki, usuwać wacikiem nasączonym wodą utlenioną.

PIWO Tkaninę należy prać w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku lub octu. Można także użyć gliceryny, a żółte zacieki usunąć przy użyciu nasączonego wodą utlenioną wacika.

RDZA Najlepiej użyć soku z cytryny, albo kwasku cytrynowego (1 łyżeczka na szklankę wody). Można również plamę posypać proszkiem do pieczenia zostawić na jakiś czas i dobrze spłukać.

SMOŁA Wcierać w plamę benzynę, masło lub glicerynę (można także użyć terpentyny), zostawić na jakiś czas i spłukać. Pozostałości zmyć wodą utlenioną.

SZMINKA Można użyć benzyny lub wywabiacza do plam, w przypadku bardziej uporczywych plam, alkoholu metylowego i wyprać z dodatkiem środka piorącego.

SZPINAK Plamy nacierać surowym ziemniakiem.

TRAWA Najlepiej plamy z trawy czyścić alkoholem, np. wódką lub roztworem amoniaku, starsze benzyną. Można również użyć wacika nasączonego woda utlenioną i amoniakiem. Nie płukać w wodzie! Trzeba pamiętać, aby używając środków chemicznych do usuwania plam, zachować szczególną ostrożność, gdyż często same opary mogą okazać się szkodliwe dla naszego organizmu.