Klops z jajkiem

Klops z jajkiem

Klops z jajkiem idealnie nadaje się na smaczny i efektowny obiad. Przygotowuje się go z mięsa mielonego, gotowanych jajek, chili, cebuli, selera, marchewki, bułki tartej, sera, soli i pieprzu. Klops uformowany w roladę zawija się w folię i chłodzi w lodówce przez 2 godziny. Potem należy go piec przez około godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza. Po upieczeniu powinno się go wystudzić. Klops z jajkiem kroi się dopiero po upływie kilku godzin, w przeciwnym wypadku będzie się kruszył.

Jajka w sosie chrzanowym

Jajka w sosie chrzanowym

Sos chrzanowy do jajek może być podawany na ciepło lub zimno. W małym garnku albo rondlu rozpuszcza się odrobinę masła i dodaje mąkę. Zasmażkę doprawia się bulionem, białym pieprzem, solą i szczyptą cukru. Po połączeniu się składników ze sobą, dodaje się śmietanę, żółtko oraz chrzan. Gdy dressing zgęstnieje, zalewa się nim jeszcze ciepłe jajka na twardo i od razu podaje. W wersji „na zimno” rezygnuje się z podgrzewania masła. Śmietanę, chrzan, sól, pieprz oraz cukier wystarczy wymieszać ze sobą. Sosy do jajek można urozmaicać, dodając do dressingu takie składniki jak, np. czosnek, koperek, majonez lub musztardę.

Tosty z jajkiem

Tosty z jajkiem

Tost z jajkiem w środku jest bardzo dekoracyjny i prosty w przygotowaniu. Wystarczy wyciąć w kromce otwór, np. za pomocą szklanki, umieścić ją na rozgrzanej patelni i wbić w niego surowe jajko. Inną opcją tostów z jajkiem jest ułożenie na opieczonej wcześniej kromce jajka sadzonego lub ugotowanego na twardo. Wyjątkowo dobrze smakują grzanki z jajkiem i boczkiem. Wówczas najlepszy efekt uzyskuje się, gdy chleb i jajko zostaną usmażone na tłuszczu wytopionym z boczku.

Jajka marynowane

Jajka marynowane

Przygotowanie jajek marynowanych należy zacząć od ugotowania jaj na twardo. Następnie zalewa się je marynatą. Jaja można marynować w zalewie octowej z czosnkiem i cebulą. Pyszna jest też wersja w marynacie z buraków i octu. Jajka marynowane na ostro z papryczkami chili to coś dla wielbicieli wyrazistych smaków. Jaja można też zalać marynatą do ogórków konserwowych lub zagotować z herbatą i przyprawami: goździkami, anyżem i solą.

Jajka po benedyktyńsku

Jajka po benedyktyńsku

Przygotowanie jajek po benedyktyńsku rozpoczyna się od ugotowania jajek w koszulce. Do tego podsmaża się bekon lub szynkę i opieka bułki w tosterze. Na spodzie bułki kładzie się szynkę, a na wierzchu jajko. Całość polewa się sosem holenderskim przygotowanym z białego wina, masła klarowanego, żółtek, soli i pieprzu. Żółtka do sosu należy ubić, a masło roztopić i podgrzane dodawać stopniowo do pozostałych składników.

Jajka w sosie koperkowym

Jajka w sosie koperkowym

Sos koperkowy do jajek wykorzystuje się do otulenia nim połówek jaj gotowanych, faszerowanych lub owiniętych plasterkami szynki bądź sera. Gdy doda się do niego odrobinę kurkumy albo czerwonego barwnika spożywczego, nada potrawie ciekawy kolor, a białka ugotowanych jajek zabarwią się na żółto i czerwono. Sycące jajka w sosie koperkowym z ziemniakami na gorąco, podane z surówką z powodzeniem zastąpią obiad.

Farsze

Farsze

Uzupełnieniem rozmaitych potraw są farsze, czyli smaczne nadzienia przygotowywane najczęściej z mielonego mięsa i różnorodnych warzyw. Stosuje się je zarówno w kuchni tradycyjnej do przyrządzenia chrupiących krokietów z mięsem i pieczarkami, jak również w kuchni wegańskiej do nadziewania warzyw, najczęściej papryki lub cukinii. W roli efektownej potrawy sprawdzi się pieczony kurczak faszerowany kaszą i pieczarkami bądź wątróbką drobiową.

Znaleźliśmy 363 przepisów w kategorii Jajka faszerowane

Jajka faszerowane rzodkiewką

Jajka faszerowane rzodkiewką

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: