W Meksyku zbliża się święto Cinco de Mayo

Nie tylko Polacy długo świętują w maju. Obchody Cinco de Mayo mogą trwać nawet tydzień.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
W Meksyku zbliża się święto Cinco de Mayo

Święto 5 maja


Początek maja nie tylko w Polsce jest nierozłącznie związany z ważnym świętem narodowym. Kiedy Polacy świętują uchwalenie Konstytucji 3 maja do hucznych obchodów szykują się Meksykanie, ponieważ już 5 maja obchodzą oni święto Cinco de Mayo.

Nazwa święta, oznaczająca po hiszpańsku po prostu 5 maja, nawiązuje do historycznego zwycięstwa wojsk meksykańskich nad przeważającymi siłami  armii francuskiej w 1862 roku pod Pueblą.


Kolorowe obchody
 

Dzisiaj Cinco de Mayo jest świętem wyrażającym dumę Meksykanów z własnego dziedzictwa, podkreśleniem narodowych zalet. Samo święto ma dzisiaj dużo większe znaczenie w Stanach Zjednoczonych niż w samym Meksyku, szczególnie obchodzone jest w południowych stanach, gdzie mieszka duża mniejszość meksykańska. Mniejszość meksykańska w ten sposób podkreśla swoją odrębność w ten sposób w jaki to robią na przykład Irlandczycy podczas Dnia Świętego Patryka lub Chińczycy świętując swój Nowy Rok.

5 maja podczas obchodów Meksykanie organizują kolorowe parady, konkursy piękności, bawią się na barbecue a wszystko przy tradycyjnej muzyce popularnych mariachi, wszystko obficie podlane narodowymi trunkami.  Wielką rolę odgrywają także tradycyjne potrawy , różnią się one w zależności od regionów, jednak wszędzie zachowują meksykańską tradycję.

Oto kilka przykładowych przepisów:
 
Klasyczne taco
Fasola po meksykańsku
Margarita