Do warzyw dyniowatych zalicza się także;
Kabaczek – kształtem przypomina butelkę. Mają zielonkawą skórkę. Ważą ok 2- 3 kg. Zbiór kabaczków przypada na lipiec. Kabaczek jest bardzo wdzięcznym warzywem, doskonale nadaje się do gotowania, duszenia, smażenia oraz pieczenia.
Cukinia – są duże, zielone i podłużne. Z młodej cukinii nie trzeba obierać skórki. Doskonale nadaje się do marynowania. Jest łatwa i szybka w przygotowaniu, nie wymaga długiej obróbki cieplnej. Kwiaty cukinii można także smażyć, są bardzo smaczne.
Ogórki – lubią ciepło, dlatego często uprawia się je w szklarniach lub pod folią. W upalne dni ogórki zbiera się dwa razy dziennie. Jest ok. 53 odmian ogórków. Można je jeść na surowo i przetwarzać. Zawierają dużo wody.
Patison – ma lekko spłaszczony kształt. Ważą ok. 0,5 – 2 kg. Patisony mają kremowy środek, doskonałe na pikle. Z jednej rośliny można uzyskać ok. 8 owoców.
Arbuzy – Także należą do rodziny dyniowatych. Bardzo lubią ciepło. Dojrzewają pod koniec sierpnia. Aby wybrać dojrzały owoc, należy go opukać. Powinien wydać głuchy odgłos.
Jest bardzo wiele odmian dyni. Mają długie pędy. Po zebraniu mogą być przechowywane w chłodnym miejscu, nawet kilka miesięcy. Wyróżniamy m.in. dynię hokkaido, piżmową i makaronową. Dynie doskonale nadają się na dżemy, marynaty a nawet kompoty.
Poznaj siedem pysznych warzyw i owoców z rodziny dyniowatych >>>
Warzywa dyniowate
Warzywa dyniowate kojarzą się przede wszystkim z dynią. Jest niskokaloryczna, nie zakwasza organizmu a za to wzmacnia jego odporność. Zawiera dużo karotenu, oraz witamin. Ciekawostką jest, że największa wyhodowana dynia ważyła ponad 800 kg.
ocena: 4/5 głosów: 3
Nina W.