Dynia - cudowne warzywo

Dynia, znana jest od bardzo dawna. Dzielimy je na jadalne i ozdobne. Te jadalne są bardzo smaczne i zdrowe.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Dynia - cudowne warzywo

Dynia, to bardzo smaczne warzywo, choć muszę się przyznać, że polubiłam ją dość niedawno. Zawsze jakoś źle mi się kojarzyła. Ale dojrzałam do tego, aby ja spróbować i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona. Staram się teraz kombinować jak ją wykorzystać w kuchni. Mój mąż też nigdy nie był zwolennikiem dyni, ale odkąd upiekłam sernik dyniowy, sytuacja diametralnie się zmieniła.

Oczywiście, jeśli chodzi o kuchnię, to możemy dynię używać do wypieków: na słodko, czy wytrawnych. Nada się też na różne przetwory, takie jak: musy, dżemy lub dynię marynowaną. Posłuży jako dodatek do dań na ciepło bądź do sałatek i surówek. Można z niej wyczarować także smaczną zupę. Jak widać możliwości jest wiele, wystarczy przekonać się do dyni, a potem to już z górki.
Ale można też dynię dodać do klusek, czy choćby kopytek dla urozmaicenia smaku i koloru.

Dynia, to nie tylko składnik w naszej kuchni. Ma ona bowiem bardzo cenne właściwości zdrowotne. Owoce dyni zawierają bowiem związki cukrowe, pektyny, sole potasu, wapnia, magnezu i żelaza oraz witaminy C, B, PP i prowitaminę A. Nasiona dyni z kolei w swoim składzie mają kukurbitacyny, glikozyd oraz alkaloidy. Owoce zawierają cenne właściwości dietetyczne, szczególnie mogą być polecane chorym na miażdżycę, ze stwardnieniem tętnic oraz nadciśnieniem tętniczym.
Szczególnie mogą być polecane ludziom z obrzękami na tle choroby serca i z niewydolnością nerek, a także w chorobach wątroby oraz u ludzi z cukrzycą i otyłością.

Zawarte w nasionach dyni kukurbitacyny, od dawna były wykorzystywane w leczeniu inwazji robaczych u ludzi. Używano dyni w zwalczaniu tasiemców u ludzi i zwierząt. Ale właściwości przeciwrobacze mają tylko świeże nasiona dyni.

Dzięki dyni znowu możemy się przekonać, że warzywa, jak i owoce są zdrowe oraz mają wiele wartościowych cech i składników, nie tylko smakowych ale i leczniczych.


Co można wyczarować z dyni? Przekonajcie się sami! >>>