Wilec ziemniaczany - co warto o nim wiedzieć?

  • 2

Choć na pierwszy rzut oka prawdopodobnie stwierdzisz, że nie znasz takiej rośliny, musisz wiedzieć że pod tą nazwą kryje się... batat! Choć posiadają więcej wartości odżywczych od ziemniaków, wciąż rzadko goszczą na polskich stołach. Dowiedz się, dlaczego warto je spożywać!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Wilec ziemniaczany - co warto o nim wiedzieć?
fot. Fotolia
Ogólne informacje

Wilec ziemniaczany pochodzi z Ameryki Południowej oraz Ameryki Środkowej. Nie rośnie w stanie dzikim, bardzo popularny jest w uprawie w niemalże całej strefie tropikalnej. Batat jest słodkim ziemniakiem - to tak zwane pnącze użytkowe, które można spotkać także w uprawie.

Dzięki płożącej i rozgałęzionej łodydze, wilec ziemniaczany idealnie nadaje się do krycia ogrodzenia. Jest łatwy w uprawie, ma dekoracyjne liście oraz kwiaty, a na dodatek szybko rośnie - dzięki tym cechom jest bardzo docenianym warzywem.

Istnieją dwie zasadnicze odmiany batatów: słodka i gorzka. Odmiana słodka jest bardzo smaczna, niestety jest to też powód, dla którego jej uprawy są niszczone przez dzikie zwierzęta i insekty.

Drugi rodzaj wilca ziemniaczanego - odmiana gorzka - jest trująca (dlatego też nie jedzą jej szkodniki). Jest jednak sposób, by ta odmiana była jadalna dla ludzi. Wystarczy tego ziemniaka obrać ze skórki (tam znajduje się najwięcej szkodliwych substancji), a następnie wystawić na działanie słońca. Pod wpływem promieni słonecznych trujące toksyny zostaną usunięte z pozostałej części ziemniaka i będzie on nadawał się do spożycia.

Wygląd wilca ziemniaczanego

Bataty mają płożącą, silnie rozgałęzioną łodygę (osiąga ona długość do 5 metrów). Częścią podziemną tego warzywa są jadalne bulwy, które mogą ważyć nawet do 3 kg. Charakteryzuje je czerwony, różowy bądź biały miąższ.

Liście batatów są skrętoległe i ogonkowe. Wilec ziemniaczany ma duże kwiaty o długości od 4 do 8 cm, zebrane są po 3 lub 4 w kątach liścia. Na zewnątrz są jasnoniebieskie lub fioletowe, natomiast przy samej nasady - ciemniejsze.

bataty
Źródło: Fotolia

Odmiany batata

Możemy wyróżnić następujące odmiany tego warzywa:

- margerite - mają jasnozielone liście w kształcie trójkąta;
- variegata - charakteryzują je zielone liście o różowo-srebrnym wzorze;
- red -  ta odmiana ma liście barwy czerwonej;
- purple - o ciemnopurpurowym kolorze liści w kształcie trójkąta;
- bronze - mają miedziano-brązowe liście w kształcie trójkąta;
- light green - liście w kształcie trójkąta, jasnozielone;
- blocky - mają fioletowo-zielone liście z fioletowym spodem;
- carolina bronze - liście tej odmiany batata są dłoniaste, brązowo-zielone.

Właściwości zdrowotne batatów

Wilec ziemniaczany jest źródłem luteiny. To substancja, która ma korzystny wpływ na wzrok. Bataty posiadają składniki, dzięki którym  poprawisz swoją pamięć. Ponadto warzywa te mają działanie antynowotworowe - zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór nerek.

Co zawierają bataty? Znajdują się w nich następujące minerały: magnez, sód, siarka, chlor, jod, żelazo, potas, fosfor oraz witaminy: E, C, z grup B i kwas foliowy.

Bataty w kuchni

Te słodkie ziemniaki można jeść gotowane, grillowane bądź pieczone. Przyrządzisz z nich doskonałe zapiekanki, zupy (kremówka z batatów jest naprawdę znakomita), wyśmienity pudding, upieczesz ciasta  bądź przygotujesz purée. Z wilca ziemniaczanego wytwarza się alkohol, płatki, skrobię oraz mąkę.

Jak widać, bataty mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Są jednak mniej popularne niż ziemniaki. A może ktoś z Was woli właśnie wilca ziemniaczanego? Zachęcamy Was do dzielenia się z nami swoimi pomysłami na dania z tym słodkim ziemniakiem!

Odkryj przepis na kotlety z kaszy jaglanej i batatów  >>>