Kaszę gryczaną wytwarza się z gryki. Jest ona głównym dostarczycielem krzemu, którego niedobór jest powodem zawałów serca, wylewów krwi do mózgu, żylaków, w tym hemoroidów. Krzem zapobiega krwawieniu dziąseł, chorobom kości i stawów, wypadaniu włosów, łamliwości paznokci.
Poznaj przepisy na potrawy z kaszy gryczanej >>>
Jęczmienna jest wyrabiana z jęczmienia. To najlepsze źródło błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Zawarte w niej różne fitozwiązki, takie jak sterole i tokotrienosterole, wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi.
Poznaj przepisy na potrawy z kaszy jęczmiennej >>>
Jaglana jest wytwarzana z prosa. Ponieważ nie zawiera glutenu, poleca się ją osobom na diecie bezglutenowej. Zawiera witaminy z grupy B, lecytynę i więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień czy żyto. Ma również wysoki poziom białka i węglowodanów w złożonej postaci. Składniki te powoli uwalniają się do krwi podczas trawienia, dzięki czemu zapewniają mózgowi stały dopływ energii. Jest lekkostrawna i nie powoduje wzdęć ani fermentacji w żołądku.
Poznaj przepisy na potrawy z kaszy jaglanej >>>
Kuskus pozyskuje się z najszlachetniejszych partii pszenicy durum. Jest lekka i sycąca. Polecana do potraw spożywanych podczas upalnych dni. Przygotowuje się z niej sałatki, stosuje jako dodatek do mięs i wzbogacenia wypieków kulinarnych.
Poznaj przepisy na potrawy z kuskus >>>
Źródło wydanie specjalne Pani domu